Studija sa Univerziteta u Ouklendu, objavljena u časopisu “Phycological Science”, otkrila je da čak i nešto tako jednostavno kao što je iskazivanje naklonosti prema drugoj životinji može izazvati ljubomoru kod pasa.
Kada je u pitanju briga o psu, većina vlasnika bi učinila sve da njihov četvoronožni prijatelj bude srećan i zdrav, ali možda neće shvatiti kako su neki njihovi postupci negativno uticali na njihovog ljubimca.
Istraživači su analizirali mogu li psi doživeti osećaj ljubomore tako da ih navedu da pomisle da je njihov vlasnik u interakciji s drugom životinjom iza njihovih leđa.
Tim je proučavao kako je 18 pasa reagovalo kada su gledali kako njihov vlasnik komunicira sa psom igračkom koji izgleda realistično, i kada su čuli svog vlasnika kako komunicira s igračkom dok im je pogled blokiran.
Psi su takođe morali da reaguju na društvenu interakciju između svog vlasnika i cilindra od flisa.Pas igračka služio je kao potencijalni rival, dok je cilindar služio kao kontrola.
Rezultati studije su pokazali da su psi ispoljavali ljubomorno ponašanje, a ne zavidno.
Ljubimci koji su bili na povodcu videli su kako njihov vlasnik mazi njihovog suparnika, nakon čega je između njih stavljen ekran.Tada su naučnici posmatrali ponašanje pasa, pa su videli kako su psi jako stezali povodac iskazujući na taj način ljubomoru, poput režanja ili uznemirenosti.
Ovi nalazi takođe sugerišu da psi mogu pokazati više od oblika proto-ljubomore, kao što se smatralo u prošlosti.
Drugo istraživanje je obuhvatilo 40 pasa i pokazalo se da psi, kao i ljudi, najčešće pokazuju ljubomoru kada se društvo i navike promene.
Naučnici su snimali pse u njima poznatom okruženju – stanu ili kući, sa svojim vlasnikom. Naime, vlasnicima su dali plišane igračke verno urađene kao prave. Čak su i ličile na pse nad kojima je proveravana teorija “ljubomoran kao pas”. Rezultati su iznenadili i vlasnike i stručnjake.
Dok je vlasnik “pričao” sa lutkom, više od tri četvrtine pasa guralo je njušku u krilo svog čoveka, tražeći pažnju.Deset pasa je pokušalo da stane između vlasnika i objekta koji im se, očigledno, nije dopao.Osmoro pasa se baš iznerviralo, da tako kažemo, i ljubomoru ispoljilo lajanjem na plišanu kucu. Psi su igračku doživeli kao rivala, a mnogi su verovatno pomislili da su lutke pravi psi.
Prerano je reći da li psi doživljavaju ljubomoru na isti način kao i ljudi, ali sada je jasno da reaguju na situacije koje izazivaju ljubomoru,čak i kada se one događaju izvan njihovog okruženja, dodaju autori studije.
Ovo su sigurni znaci da je vaš pas ljubomorko:
– Nema zdravstvenih tegoba ali počinje da urinira po stanu iako do tada to nije radio
– Skreće pažnju na sebe tako što cepa, kida i uništava igračke ili stvari po kući
– Može da izgubi želju za hranom, da se povuče u sebe, čak i da postane depresivan.Ne želi da se igra.Postaje previše tvrdoglav
– Preterano se veže za vlasnika ili često ne dozvoljava da se bilo ko njemu približi
– Počinje preterano da cvili ili kuka, reži bez potrebe
– Postaje agresivan prema porodici ili drugim životinjama kada ga šetate.