Pijanstvo je dobrovoljna ludost, govorio je antički filozof i pisac Seneka. Mamurluk je, pak, plodno tlo za donošenje bitnih odluka koje se neće ispuniti, piše na popularnom srpskom sajtu vukajlija.com uz objašnjenje da je reč o bolesti izazvanoj nedostatkom alkohola. Duhovita preporuka povodom ove teme glasi: "Zašto biste se izlagali mamurluku, ostanite pijani…"
Zakopavanje u mokri pesak |
Reč je, po zvaničnoj definiciji, o fizičkom i emocionalnom stanju izazvanom prekomernom upotrebom alkoholnih pića. Simptomi su: glavobolja, mučnina i nagon na povraćanje, jaka žeđ, vrtoglavica, umor, tromost, malaksalost… Iskusni ljudi tvrde da kvalitetnija pića, bez veštačkih boja i ukusa, izazivaju slabije tegobe. Osim toga, mamurluk se javlja i zbog dehidracije, zato treba piti što više vode.
Stari narodni lekovi za lečenje mamurluka su rasol, salata od kiselog kupusa, paradajz čorba, kiseli krastavci, domaća pileća supa… Širom sveta zabeleženi su brojni bizarni recepti za ovu univerzalnu boljku. Tako u Mongoliji posle burne noći jedu ukiseljene ovčje oči u soku od paradajza. Doduše, japanski naučnici su 2012. godine utvrdili da sok od paradajza može da pomogne jetri da preradi alkohol. U Mađarskoj su nekad koristili ptičji izmet u brendiju. Stručnjaci upozoravaju da ova kombinacija može biti veoma opasna jer se u izmetu kriju brojni paraziti i bakterije. Na Siciliji se protiv mamurluka kao lek koristi – pizl (osušeni penis bika). Pizl je bio veoma tražen za vreme Olimpijskih igara 2008. u Pekingu. Pošto je bogat proteinima, vitaminima, hormonima i mineralima, koristio se za podizanje energije i povećanje izdržljivosti.
U antičkoj Grčkoj muškarci su posle pijanstva jeli kuvana ovčja pluća (belu džigericu) sa jajima od sove. Koliko god ovaj recept delovao čudno, pomenute namirnice su bogate aminokiselinama poput cisteina, koji razgrađuje acetaldehid, koji nastaje kada jetra prerađuje etanol. U starom Rimu, pak, najpopularniji lek protiv mamurluka bio je prženi kanarinac! Ovo jelo, kako se objašnjava, sadrži proteine, ugljene hidrate i masti, koji mogu podići nivo glukoze u krvi i sniziti nivo masnih kiselina. Recept pripada Pliniju Starijem, antičkom istoričaru. On je obožavao da pije vino, ali često nije imao meru. U borbi protiv mamurluka pomogao mu je porodični recept: uzmete kanarinca, odstranite mu glavu, ubacite ga u tiganj pun vrelog ulja, pustite ga malo da se prži i na kraju pojedete. Navodno, glava odmah prestane da boli. Škembići kuvani sa korenastim povrćem, belim lukom, sirćetom i pavlakom popularni su u Rumuniji, Meksiku i Turskoj kao lek protiv tegoba koje izaziva pijanstvo.
Zapisi iz poznate srednjovekovne medicinske škole iz Salerna, preteče budućih medicinskih fakulteta u Evropi, nastale krajem 9. veka, svedoče o sasvim drugačijoj doktrini. Čarobna formula glasi: "Ako te uveče vino savlada, popij još malo ujutru kako bi se izlečio." Što rekao naš narod, klin se klinom izbija.