commons.wikimedia/Bundesministerium für Europa, Integration und Äußeres
Aleksander Šalenberg

Prvo putovanje posle izbijanja epidemije koronavirusa u Austriji, tokom koje je austrijska diplomatija bila ograničena na videokonferencije, ministra spoljnih poslova te zemlje Aleksandera Šalenberga i ministarku za evropska pitanja Karoline Edštadler vodi na Zapadni Balkan, gde će sutra posetiti Srbiju, Albaniju i Prištinu.

– Puna integracija država Zapadnog Balkana u EU ostaje ključni faktor za budućnost i stabilizaciju regiona, ali je i za EU od ogromnog strateškog značaja. Ovo putovanje je naš izraz solidarnosti. Destinacije su svesno izabrane. Zapadni Balkan je region našeg težišta i veliki prioritet austrijske spoljne politike. Austrija je te zemlje i tokom krize preko mehanizma civilne zaštite već pomogla medicinskim sredstvima – najavili su ministri uoči posete.

Portparol ministarke Edštadler, Eberhard Blumental izjavio je za Tanjug da će ministri tokom ovog putovanja lično predati simboličnu pomoć zemljama regiona u vidu medicinske zaštitne opreme i higijenskih paketa.

– Ministrima je bilo važno da prvo putovanja preduzmu u te tri države i još jednom dokažu da je Austrija podržavalac regiona na evropskom putu. Oba ministra dele stav da je EU nepotpuna sve dok sve države Zapadnog Balkana ne budu njen deo – objasnio je Blumental.

On je ukazao da je ministarka Edštadler imala nedavno virtuelnu konferenciju sa svojim resornim kolegama sa Balkana, i da te razgovore sada želi da nastavi.

– Lični razgovor ne može da zameni video konferenciju. Ministri će još jednom pokazati solidarnost sa zemljama Zapadnog Balkana – rekao je Blumental i najavio da će ministri u jednom danu posetiti najpre Tiranu, zatim Beograd, a potom Prištinu.

Ministri, koji će se sastati sa svojim resornim kolegama, a tako u Beogradu sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem i ministarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović, razgovoraće i o bilateralnim odnosima.

Edštadler i Šalenberg će svojim sagovornicima, u Srbiji Dačiću i Joksimović, u Albaniji ministru Gentu Čakaju, a u Prištini Glauku Konjufci i Bljerimu Reki, preneti da mogu i dalje računati na austrijsku podršku na njihovom evropskom putu.

– Evropa je nepotpuna sve dok države Zapadnog Balkana ne budu deo EU – poručuju oni.

Austrija se, kako podsećaju, oduvek zalagala za evropski put zemalja Zapadnog Balkana, a tokom korona virus krize je njenim zalaganjem postignuta, kako se ističe u Beču, istorijska odluka o početku pristupnih pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom.

To je, dodaju, bio važan uspeh za te dve zemlje, ali i region i EU.

– Solidarnost Austrije sa državama Zapadnog Balkana i tokom kriznog vremena nije prekidana. Najveća moguća stabilnost i bezbednost u susednim zemljama u Jugoistočnoj Evropi je u našem interesu – naglašava Šalenberg.

On je istakao da novom pomoći na licu mesta Austrija želi da da važan dorpinos zdravstvenom sistemu Zapadnog Balkana.

Edštadler naglašava da je Austrija sa zemlja Zapadnog Balkana istorijski, ekonomski i pre svega ljudski tesno povezana.

– U našoj je odgovornosti da podstaknemo pristupni proces i tom regionu ponudimo verodostojnu evropsku perspektivu – poručuje Edštadler.

Inače pandemija korona virusa odraziće se i na ovo prvo putovanje austrijskih ministara.

Tako će, u svom prtljagu imati zaštitne maske, a putovaće i posebno iznajmljenim avionom.

Do sada su političari iz Austrije, često leteli linijskim letom.

Ministri će se po povratku u Beč na aerodromu podvrgnuti koronavirus testu, te potom uputiti u kućni karantin dok ne dobiju negativne rezultate.

Naime, austrijske mere predviđaju da svi koji dođu u Austriju moraju da se podvrgnu dvonedeljnom kućnom karantinu ili da se testiraju pa da ga prekinu u slučaju negativnog rezultata, a to važi i za ministre.

Za Šalenberga korona test nije ništa novo, jer je rajem februara boravio u Iranu, nakon čega je kod jednog člana delegacije postojala sumnja na oboljenje, zbog čega su svi testirani.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here