Za bračni par Dobrilu i Dobrivoja Pantelića čulo se širom Srbije, ali i izvan njenih granica. Pet godina su zaredom svojim premijerama punili Dom kulture u Zavlaci, a sada je posle nekoliko godina pauze ovo mesto, na putu iz Loznice ka Valjevu, ponovo uživalo u jednom filmu iz produkcije Pantelića. Samo što sada kameru nisu držali Dobrila i Dobrivoje nego njihov sin Milan.
Dobrivoje zadovoljan, srce mu kao kuća. Odlično je bilo, sala u osnovnoj školi bila je dupke puna, svidelo se narodu, plakali su na kraju, ponosno govori o prvencu svog naslednika koji se predstavio dokumentarno-igranim etnološkim filmom "Unuke".
Odrasto pored kamere
– Milan je rastao pored kamere, gledao kako mi radimo i očima je krao zanat. U ovom slučaju potvrdilo se da krv nije voda i vidi se to u njegovom prvom filmu. Mislim, a i drugi su to rekli, da ima osećaj za kompoziciju, kadar, našao je dobru priču i zadovoljan sam kako je sve uradio. Pet godina smo mi punili tamošnju salu dok nismo prešli u loznički Vukov dom kulture gde na isti dan, na Mladence, svake godine imamo premijeru. Možda će i on u Zavlaci uvesti praksu da u junu, na Trojice, ima svoje premijere. Videćemo, od mene i majke ima podršku, sve je na njemu – priča Dobrivoje.
Voleo bih da se sin najpre okušao u kraćoj, etnološkoj formi, ali je Milan odmah snimio dokumentarno-igrano etnološki film koji traje 81 minut. Priča je o umiranju srpskog sela i odlasku poslednjih dvoje dece iz sela u grad. Premijera je uspela, čestitke stižu, a najvažnije su od roditelja.
Ćerke glume
Jedini amateri iz bivše Juge |
– Logično je bilo da me zainteresuje kamera i snimanje filmova. Malo sam krenuo drugačijim putem od roditelja, prvo sam snimio dokumentarno-igrani, a onda ću i etnološki. Roditelji su odrasli na selu, mnogo onoga što su snimili su i sami proživeli, rasli uz običaje koji su danas gotovo nestali, tako da im je ta tematika bliža nego meni. Sigurno ću i ja snimiti neki kraći etnološki film, a nekoliko priča već imam. "Unuke" ću poslati na neki festival, da vidim kako će proći. Dobrivoje će siguran sam snimati dok bude mogao da drži kameru, a ja ću sigurno nastaviti da se družim sa kamerom i glumcima – kaže Milan (34) koji u avgustu planira snimanje drugog filma.
Beleže život sela
Filmska traka i kamera ušli su u krv ovoj porodici. Pantelići imaju svoju produkciju "Tri D", a već godinama Supružnici Dobrila i Dobrivoje su neobični ljudi. Ona je sa Mačkovog kamena, a on iz Donje Brezovice, gde i žive. Vole da kažu kako su diplomirali na "katedri za plug i motiku" i da od obrazovanja imaju 16 razreda osmoljetke. To ih nije sprečilo da u svetu etnološkog filma ostave neizbrisiv trag. Duže od tri decenije kamerom beleže život i običaje zapadne Srbije.
Snimili su 10.000 sati materijala, 133 dokumentarna, etnološka i igrana filma i imaju više od 130 nagrada sa festivala u zemlji i u inostranstvu. Do sada su dobili 10 Srebrnih pastira na festivalu Festef u Kučevu, devet Zlatnih suncokreta na ŽISEL-u u Omoljici, pet Zlatnih buklija na festivalu u Velikoj Plani, dva Prohorska anđela na festivalu u Prohoru Pčinjskom i Beogradu, prve nagrade u Pragu za film "Sačuvaj Bože".