Putovanje avionom u današnjem svetu bezbednije je nego ikada ranije. Savremene tehnologije učinile su da letelice opremljene različitim sigurnosnim sistemima veoma teško mogu da dovedu putnike i posadu u opasnost. Ipak, više od tri četvrtine incidenata u letenju posledica je ljudske greške i to u širokom smislu, od mehaničara, preko kontrolora letenja do samih pilota. I dok granice tehnologije još ne poznajemo, granice moći čoveka su poznate. Upravo o tome knjigu je napisao dr Aleksandar Simić, jedan od najpriznatijih srpskih stručnjaka u svetu avioindustrije.
– Čitajući knjigu "Ljudske performanse i ograničenja u vazduhoplovstvu", u prvi mah sam pomislio da je autor iskusan letač-instruktor, zatim da radi u regulativnom avio-saobraćaju, zatim da je vazduhoplovni inženjer. Ispostavilo se da nije ništa od toga, a opet je uspeo da na plastičan način objasni kakve su to granice ljudskog organizma, posebno mozga. Svi udesi u avijaciji u principu su banalni i kreću se u petouglu fizike, mehanike, meteorologije, psihologije i fiziologije. Ipak, i u tako naizgled jednostavnom okviru, odgovore je teško pronaći. Autor je uspeo u nečemu što niko pre njega nije kod nas. Na plastičan način približio je problematiku veoma važnu za svet letenja – rekao je general Blagoje Grahovac.
Konačno, i sam autor je bio iznenađen odjekom na koji je knjiga naišla, u šali rekavši da je kojim slučajem ranije znao da vlada takav interes, knjigu bi napisao pre 10 godina.
– Šalu na stranu, tek s kraja 70-ih godina svet avijacije je krenuo dublje da proučava limite svih ljudi u lancu avijacije. Više od 75 odsto udesa posledica je greške čoveka, odnosno nekad ne čak ni greške, već prosto psiho-fizičkih ograničenja koji su, na primer letača, sprečili da svoj posao u kriznoj situaciji obavi onako kako je obučen – rekao je Simić, koji inače živi u Luganu, radi u Cirihu i Bratislavi, te je jedan od svega desetak naših stručnjaka koji su akreditovani IOSA oditori, te sertifikovanih SAFA inspektora.
Opasni "lažnjaci"
|