Gnevni zbog mera koje smatraju prestrogim, vozači su stupili u dvodnevni štrajk koji je ubrzo prozvan "štrajkom pijanaca".
"Ovde se radi o ljudskim životima i nećemo promeniti ni jedan zarez u toj odluci“, reagovao je na štrajk Saša Ljorenti, ministar saobraćaja. Ono što je komplikovanije od zakona je pitanje ko će zakon sprovoditi jer su bolivijski policajci korumpirani i nikakav proglas vlade ih neće učiniti strožijim prema pijanim vozačima.
"Nekad bi 200 bolivijanosa (oko 20 evra) bilo dovoljno da se izvučeš od prijave ako te uhvate. Sad će cena skočiti na 1.000 bolivijanosa (100 evra)", žale se ptotestanti.
Zbog "podmazanih dlanova" bolivijski policajci, naročito saobraćajci, imaju tako loš ugled da je pre dve godine glavni grad La Paz morao da unajmi omladinu preko studentskih zadruga da u kostimima zebri i mazgi regulišu saobraćaj u centru grada pošto su saobraćajce na raskrsnicama svi ignorisali. Stoga štrajkači predlažu slično rešenje za kontrolisanje pijanih vozača, samo bez kostima zebri (to su posebno naglasili).
Policajci, naravno, kategorički odbijaju takvu mogućnost, ističući da je samo policija u stanju da obavlja takav posao, a na optužbe za korupciju sležu ramenima i kažu da korumpiran nije samo onaj ko prima mito, nego i onaj ko ga daje.
Zlobnici kažu da su zloglasni bolivijski putevi toliko loši da bi se od muke i trezan vozač na njima propio. No štrajk vozača koji je državu paralizovao nije kod ostatka stanovništva naišao na odobravanje; većina Bolivijaca je besna i smatraju da bi vozači trebalo da snose kazne za pijanstvo dok su za volanom.