Evropska centralna banka (ECB) je za svoje potrebe, zajedno sa centralnom bankom Velike Britanije (BoE), simulirala ovakav scenario, koji je imao za cilj da doprinese razaznavanju mogućeg nastanka finansijske krize, kako bi na to svetski monetarni autoriteti bili na vreme pripremljeni.
Ekonomista BoE Sudžit Kapadija je rezultate ovog istraživanja predstavio na "stručnoj radionici", koju je organizovala ECB. Obe centralne banke, i evropska i britanska, su za svoj eksperiment koristili podatke koje im je dostavilo 17 banaka iz Britanije, oko 120 banaka iz ostalih delova sveta i gotovo 50.000 firmi.
Evropski pokušaj spasa bankarskog sistemaEvropa trenutno završava strukturu novog organa, koji će biti zadužen za nadzor nad finansijskim institucijama. Taj organ, pod nazivom Evropski odbor za sistemske rizike (European Systemic Risk Board), kako su navele agencije, funkcionisaće pod patronatom Evropske centralne banke sa sedištem u Frankfurtu. |
"U obzir se uzima najmanji šok koji može da prouzrokuje pad celog sistema. Simulacija pokazuje da sistem pada u četiri desetine procenta slučajeva kada (u proseku) 2.700 firmi prestane da ispunjava svoje finansijske obaveze", navodi se u izveštaju ECB.
Cilj je, uopšteno gledajući, dati odgovor na pitanje da ako istraživanje pokaže zamišljeni rezultat, kako bi onda bilo moguće na vreme identifikovati ključne situacije čiji bi pad doveo do domino efekta i bio "okidač" za čitavu seriju bankrotstava. Bitno je, takođe, da se ustanovi kako da se ograniče štete ukoliko se kriza ne može sprečiti.