commons.wikimedia/Marek Ślusarczyk

Nakon 25 godina “Beneton” je zatvorio svoj proizvodni pogon u Osijeku. Zatvaranje pogona samo je delić šire slike propadanja ovog tekstilnog giganta, prenosi Indeks.

Ukupno je 260 radnika ostalo bez posla, a samo pre dve godine “Beneton” je najavio novih trista radnih mesta, što je podržao i Grad Osijek, ali to je izgleda ostalo samo slovo na papiru.

Kako je došlo do propadanja “Benetona”?

Beneton je već dugo u problemima. Kako su početkom godine javili italijanski mediji, “Beneton grupa” najavila je plan zatvaranja oko 419 prodavnica širom sveta do kraja 2025. godine. Već je zatvoreno 180 prodavnica.

Od 2013. do 2023. kompanija je pretrpela gubitke od 1,6 milijardi evra. Matična kompanija “Edicione” pružila joj je u poslednjih pet godina finansijsku pomoć u iznosu od 800 miliona evra. Kako je došlo do propadanja Benetona, jedne od popularnijih modnih marki i u bivšoj Jugoslaviji, pogotovo tokom 80-ih i 90-ih  godina?

Prva prodavnica porodice “Beneton” otvorena je 1965. u Belunu, u regiji Veneto u severnoj Italiji. Tri godine kasnije prodavnicu su otvorili u Parizu. Beneton grupu pokrenuo je Lučano Beneton sa svojom braćom i sestrom.

Lučano je napustio školu u 14. godini kako bi radio u prodavnici odeće. Uštedeo je novac da kupi mašinu za pletenje od 200 dolara i udružio se sa svojom sestrom kako bi proizveli kolekciju od dvadeset komada žutih, zelenih i svetlo plavih džempera.

Kompanija je upravo svojim šarenim džemperima brenda “United Colors of Benetton” osvojila različite delove sveta, pa je stigla i do Njujorka 1980. godine.

O šokantnim Toskanijevim reklamama pričao je ceo svet

A da “Beneton” postane jedan od najvećih modnih brendova u svetu pomogao je Olivijero Toskani, poznati fotograf koji je preminuo početkom ove godine u 82. godini. Beneton je uz njega imao provokativne reklame koje su zamaglile granice između marketinga i aktivizma, visoke umetnosti i potrošačke industrije.

Jedna od reklama prikazivala je fotografiju pacijenta obolelog od AIDS-a na samrtnoj postelji. Na slici, pacijent je bio okružen porodicom i izgledao je gotovo poput Hrista. Slično je bilo i sa drugim reklamama, tri identična ljudska srca označena crnom, belom i žutom bojom upućivala su na rasizam u modi, dok je još jedna reklama – u kojoj se sveštenik i časna sestra ljube – na kraju bila zabranjena.

Ovaj brend je na vrhuncu moći imao i svoj Formula 1 tim.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here