U Kulturnom centru Srbije u Parizu održano je književno veče posvećeno zborniku radova “Spajajući Istok i Zapad – Spomenica profesora Predraga Simića”, iz najvažnijih spisa profesora Fakulteta političkih nauka univererziteta u Beogradu Predraga Simića.
U ime ambasade Srbije u Parizu i Kulturnog centra Srbije u Parizu, prisutne zvanice iz francuskog javnog života kao i predstavnike srpske dijaspore biranim rečima pozdravila je Vesna Filipović Nikolić, savetnik u ambasadi Srbije u Parizu pomenuvši da je ispit iz dipomatije polagala kod profesora Simića a zatim, kada je bio ambasador Srbije u Parizu, radila sa njim.
Bivši ambasador Srbije u Francuskoj je iznenada umro januara 2015. godine i skoro na desetogodišnjicu njegove smrti francuski i srpski prijatelji i saradnici okupili su se oko ovog značajnog dela koje je priredila njegova supruga Jasminka Simić.
Na večeri su učestvovali profesor Sorbone Žan Pol Bled, profesor na fakultetu u Versaju Aleksis Trud, koji je bio i moderator ove svečane večeri, istoričar Stanislav Sretenović, naučni savetnik u Institutu za savremenu istoriju i novinarka Radio televizije Srbije, Jasminka Simić.
Učesnici su istakli naučni i moralni doprinos Simićevog istraživačkog rada, na koji se nadovezao i njegov kratki diplomatski angažman, o kome su veoma toplim rečima govorili i neki francuski gosti iz publike. Profesor Bled se osvrnuo na bogate francusko-srpske odnose i istakao da se turbulentna zbivanja iz proteklih decenija uspešno prevazilaze nečim višim i trajnijim.
U to svakako spada naučni rad Predraga Simića. Profesor Aleksis Trud je otvarajući promociju, u prepunoj sali Kulturnog centra, rekao da je Predrag Simića bio jedan od najbitnijih umova veliki diplomata u Srbiji i inostranstvu i takođe osoba koja se zalagala za evropski projekat.
– Bilo je ovo predivno veče, oseća se neka posebna toplina. Kao nekadašnja direktorka ovog centra, ja znam šta to znači svima koji su došli – rekla je Branka Bogavac, bivša direktorka kulturnog centra.
Veče je završeno još nekim lepim i spontanim svedočenjima prisutnih o Simiću kao ambasadoru, ali i o nekom lepim crtama dugotrajnih prijateljstava koja vezuju francusku i srpsku kulturu.
Pogled na svet
U diskusiji o velikom diplomati, uključili se i ostali učesnici spomenice, pa je tako gospodin Žan-Pol Bled rekao, kako je Simić bio odličan ambasador i veliki demokrata koji imao akademsko znanje i vođenje diplomatije. Bled je rekao i da ga zanimaju brojne teme vezane za istok i zapad.
– Uvek su me zanimala ta preplitanja istoka i zapada. Ta razlika i ti mostovi koji nas spajaju. Spaja nas čežnja za onim što nemamo – rekao je Žan-Pol Bled. Stanislav Sretenović je rekao da je Predrag bio veliki stručnjak za međunarodne odnose.
– Izuzetno sam počastvovan što sam večeras bio ovde, u Kulturnom centru Srbije u Parizu. Jako sam poštovao naučni rad Predraga Simića, koji nije bio zatvoren u svom kabinetu, već je bio čovek otvorenih pogleda na svet. Zato su i njemu svi lepo i dirljivo govorili – kazao je Stanislav Sretenović.
Druženje i posao
Bivši predsednik Saveza Srba u Francuskoj i najzaslužniji čovek za realizaciju ove književne večeri Milisav Aleksić kaže da mu posebno bilo drago što je učestvovao u organizaciji ove promocije drage prijateljice Jasminke Simić, supruge bivšeg ambasadora Srbije u Parizu.
– Jasminka, pokojni Predrag i ja smo zajedno radili, i družili se. Naš ambasador Simić je zaslužio ovo podsećanje na njega i njegovo delo pogotovo što ga dijaspora pamti kao čoveka koji je bio čest gost dijaspore i uvek raspoložen da savetima unapredi rad dijaspore. Hvala Jasminki za ovo divno veče – podvukao je Aleksić.
Služio svojoj zemlji
Kao profesor, Predrag Simić je proučavao istorijske i kulturne aspekte međunarodnih događaja 20. i početka 21. veka, posebno u regionu Jugoistočne Evrope. Kao diplomata, fokusirao se na razvoj novih kulturnih partnerstava i prevođenje knjiga objavljenih u Srbiji i Francuskoj. Bio je veliki prijatelj Francuske i veliki predstavnik Srbije u diplomatiji. Dosledno je služio svojoj zemlji, pre svega kao ambasador u Parizu. Posebno je pokrenuo i pripremio dosije za zahtev Srbije za status posmatrača u Međunarodnoj organizaciji frankofonije, dobijen na samitu u Bukureštu 2006. godine.