Stranke u BiH odavno su utvrdile prolazne metode izbornih krađa, a u svakom novom izbornom ciklusu samo ih dodatno usavršavaju. Takva situacija je i uoči predstojećih opštih izbora kada će, po mišljenju stručnjaka, prevare biti jedan od redovnih načina dolaska do glasova, i to prevare koje se vrlo teško otkrivaju i sankcionišu.
Jedna od ustaljenih metoda jeste kupovina pozicija u biračkim odborima. Svako biračko mesto ima birački odbor koji čine predstavnici stranaka, a pravo na predstavljanje imaju sve partije koje izlaze na izbore. I tu se otvara prostor za kupovinu. Velike stranke bukvalno kupuju pozicije u odborima od malih, i tako preuzimaju kontrolu nad glasačkim procesom na određenom biračkom mestu. Tako dobijaju priliku da prepravljaju ili poništavaju listiće ako im se ne svidi za koga su birači glasali.
Izborna posmatračka misija Oebsa u BiH objavila je preliminarni izveštaj praćenja izbornog procesa u periodu od 3. do 22. septembra u komu su naveli da je javni pristup podacima o prigovorima, iako CIK vodi detaljnu evidenciju, ipak ograničen. Međutim, u Oebsu ističu da su "upoznati" sa oko 80 prigovora i žalbi koji su dostavljeni CIK-u i opštinskim izbornim komisijama.
– Od ukupnog broja, 25 prigovora se odnosi na imenovanje biračkih odbora, devet na imenovanje opštinskih komisija, 17 na registraciju političkih partija i kandidata, osam na predizbornu kampanju i 10 na glasanje putem pošte. Iako zakon predviđa rešavanje izbornih sporova po ubrzanoj proceduri, istovremeno ne podrazumeva vođenje javnih rasprava u tim slučajevima – navode u misiji Oebsa.
Nezvanično, veliki plaćaju malima i po 50 evra za jednu poziciju u biračkom odboru. S obzirom na to da će u BiH biti otvoreno oko 5.000 biračkih mesta, jasno je kakve su razmere ove trgovine. Male stranke mogu da veoma dobro zarade, i tako i same ostvare korist od izbora budući da uglavnom ne mogu računati na dobijanje mandata.
Tri modela
|