Predsednik Austrije Hajnc Fišer ocenio je juče, na skupu posvećenom stogodišnjici od početka Prvog svetskog rata i smrti dobitnice Nobelove nagrade za mir Berte fon Sutner, da Austrougarska monarhija ima značajan udeo u odgovornosti za izbijanje Velikog rata i naglasio da su rane tog doba, iz ugla Austrije, zaceljene.
– Mislim da mogu da kažem da je Austrija naučila iz istorije – kazao je Fišer u svom govoru u Nacionalnoj biblioteci u Beču.
On je s tim u vezi konkretno ukazao na dokaze o izvučenim poukama iz prošlosti, naglašavajući sadašnju neutralnost, članstvo u Evropskoj uniji, kao i učešće austrijskih vojnika u brojnim mirovnim misijama UN širom sveta.
Sve to je, kako je istakao Fišer, izraz činjenice da se Austrija trudi da bude u službi mira među narodima i ljudima, i to ne samo na rečima.
Hajnc Fišer je podvukao da bez mira nema ničeg i da bi "kompas u polju tenzija između mira i rata trebalo uvek da bude usmeren na miroljubivo rešavanje problema".
On se izjasnio za dugoročnu mirovnu politiku, koja bi se posvetila korenima i uzrocima rata.
– Ne smatram se pacifistom u tradicionalnom smislu reči, već sam privržen kombinaciji mirovne politike i odbrane zemlje – objasnio je austrijski predsednik.
U vezi s pitanjem krivice za izbijanje Prvog svetskog rata, on je ukazao na atentat na prestolonaslednika Franca Ferdinanda u Sarajevu, ali i "fatalni ultimatum" Beča Srbiji.
– Istina je da Austrougarska monarhija snosi značajan udeo odgovornosti za izbijanje Prvog svetskog rata – podvukao je predsednik Austrije dodajući da su danas odnosi nekadašnjih strana u ratu i prema zemljama zapadnog Balkana izvrsni i bez predrasuda.
– Iz ugla Austrije su rane tog doba zaceljene – poručio je Fišer.
Briselski greh prema Ukrajini U svom govoru on se osvrnuo i na aktuelnu krizu u Ukrajini rekavši da je pogrešno da se zemlja, kao što je ova, bude stavljena pred izbor ili EU ili Rusija.
|