ATAImages
Kosovska Mitrovica

Priština uporno ponavlja da neće nikakav kompromis, a ovog puta je to javnosti stavila do znanja ministarka privremenih institucija u Prištini Donika Gervala, rekavši da je predlog o Zajednici srpskih opština “mrtav” i ne može da se oživi. Ustavni sud je, prema njenim rečima, odlučio da ZSO ne može da se osnuje.

Priština o tome treba da raspravlja sa svojim sponzorima Amerikancima, kaže za “Vesti” nekadašnji predsednik Izvršnog veća Kosova Zoran Anđelković i napominje da je američki ambasador za 31. januar zakazao diskusiju o ZSO i pozvao političke partije u Prištini da prisustvuju.

– Ostaje da verujemo američkom izaslaniku SAD za Zapadni Balkan Gabrijelu Eskobaru koji je rekao da će ZSO formirati sa Kurtijem ili bez Kurtija, a i sve jedno je da li sa njim ili bez njega – kaže Anđelković.

Beograd, prema njegovim rečima, o ZSO ne razgovara sa Kurtijem već s najvišim zvaničnicima EU jer je Unija garant Briselskog sporazuma u koji je ugrađen ZSO i šta ona treba da ima.

– Neka to rešavaju sa onima koji su ih napravili. Još su maloletni, a maloletno dete ima staratelja i neka s njim raspravi – kaže Anđelković.

Predsednik Srbije je, smatra naš sagovornik, dosta razumno reagovao u razgovorima sa zapadnim zvaničnicima, što je pokazao i sad i ranije zalaganjem za razgovore i traženje kompromisnog rešenja za obe strane, a ne da samo srpska strana bude oštećena.

– Da se nađe rešenje u interesu pre svega građana, a prvenstveno sigurnosti Srba na KiM i mira u celini – zaključio je Anđelković.

Direktor Kancelarije za KIM Petar Petković kaže da izjava Gervale pokazuje svu suštinu Kurtijeve “militantne politike” prema Srbima.

– ZSO sa svim nadležnostima koje joj pripadaju prema dokumentima usaglašenim uz posredovanje EU, mora da bude formirana – rekao je on, zapitavši kako je za Aljbina Kurtija Briselski sporazum mrtav, a nije fašistička ideja velike Albanije.

– Ovakav pristup Prištine je pitanje za EU i SAD jer je jasno da je Kurti izvor svih problema na Kosovu i taj koji govori da je dijalog mrtav. Prištinski političari odbijaju da shvate da ZSO nije tema za retoričke vežbe već jasna obaveza koju je Priština preuzela. Što pre prihvate to, pre ćemo moći da nastavimo dijalog – kazao je poručivši da su dijalog i kompromis jedini način da višedecenijski i viševekovni problemi između Srba i Albanaca na KiM budu rešeni.

Formiranje ZSO je za ambasadora SAD u Beogradu Kristofera Hila suštinski element da bi se krenulo napred u dijalogu. On smatra da se prvo time treba pozabaviti, a da onda sledi ono što je navedeno u francusko-nemačkom predlogu za KiM. Evropski predlog je, kaže Hil, pravi put kojim se treba kretati da bi se rešio problem koji sve opterećuje više od 20 godina. Zato ga, kaže, treba ozbiljno razmotriti i razmilsiti o načinima da se usvoji i da se na njemu radi.

– SAD potpuno podržavaju predlog EU, naravno, to je proces i ništa nije gotovo dok nije gotovo, odnosno to će trajati – kazao je on.

Važnost da se postigne napredak u diskusiji o ZSO, naglasio je nemački ambasador u Prištini Jorn Rode koji je na Tviteru naveo da se u tome slaže sa savetnikom Stejt departmenta SAD Derekom Šoleom.

Da je za Srbiju glavni uslov formiranje ZSO, ukazao je koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa EU za dijalog Beograda i Prištine Dragiša Mijačić i dodao da nemačko-francuski plan može da bude okvir za pregovore, ali tek kada ga potpišu obe strane. Smatra da dokument predstavlja u neku ruku Briselski sporazum 2, kao i da je u njemu sve što nije do kraja ispregovarano 2013. i 2015.

– Tu ne spada implicitno priznanje Kosova od Srbije, što govori da to nije plan o konačnoj normalizaciji odnosa već treba da reši pitanja koja su sada na dnevnom redu, pa i u narednih 10 godina, sve dok ne dođe vreme da Srbija i Kosovo uđu u EU – rekao je Mijačić.

On je naveo da je prvi korak formiranje ZSO, pa vraćanje Srba u privremene prištinske institucije i tek onda potpisivanje sporazuma. To se očekuje ne pre kraja ove godine ili početka sledeće, ali naravno ako se kosovska strana ne bude slagala imajući u vidu koliko se tome protivila, pa možda taj proces bude odlagan u nedogled, sve dok se ne ispuni ovaj osnovni uslov – kaže Mijačić.

Vučević obišao ranjenika

Ministar odbrane Miloš Vučević i ministarka zdravlja Danica Grujičić obišli su na Vojnomedicinskoj akademiji Miljana Delevića koji je ranjen na magistralnom putu Kosovska Mitrovica – Leposavić. Vučević je rekao da za njega nema dileme da je to bio pokušaj ubistva.

– Nastavlja se teror nad Srbima na KiM. Oni posle izmišljaju brojne krivične prijave i svakoga ko je Srbin, kriminalizuju, posebno na severu KiM – rekao je i dodao da je to oprobana matrica.

Vučić čuvar stabilnosti

Petar Petković kaže da je Vučić kao dosledan čuvar stabilnosti regiona prirodno opsesivna meta za napade Kurtijevg “ratnohuškačkog režima”.

– Priština se najviše plaši mira jer u miru se topi tolerancija za Kurtijevu politiku rušenja dijaloga i nastojanja da se za probleme na KiM nađe diplomatsko i kompromisno rešenje – kazao je on.