Evropska komisija je u godišnjim izveštajima za Srbiju i tzv. Kosovo jedan deo posvetila situaciji na Kosovu i Metohiji i dok je Beograd pozvan da sarađuje u istrazi u slučaju Banjska i primeni postignute sporazume u dijalogu, Priština treba pokaže ozbiljniju posvećenost, da uloži više napora i napravi kompromise da bi proces normalizacije odnosa krenuo napred.
Komisija traži da i Beograd i Priština ispune obaveze u okviru dijaloga i da se posvete punoj primeni svih prethodnih sporazuma, uključujući i onaj o putu ka normalizaciji i aneks o implementaciji.
Od Beograda se očekuje potpuna saradnja u istrazi o sukobima u Banjskoj, kao i da budu lišeni slobode i procesuirani odgovorni za te napade. EK u izveštaju poziva i na brzo održavanje vanrednih izbora u opštinama na severu Kosova uz bezuslovno učešće Srba i ocenu da je normalizacija odnosa ključan uslov za obe strane, koje rizikuju da propuste ozbiljne prilike ako ne bude napretka.
U izveštaju za tzv. Kosovo se kaže da su odnosi Prištine sa srpskom zajednicom značajno pogoršani i iznosi ocena da dijalog sa Srbijom ostaje ključan za napredak na evropskom putu.
Na stanje na severu tzv. Kosova je, kažu, “uticalo nekoliko kriza različitog intenziteta o brojnim pitanjima, sa napadom na kosovsku policiju 24. septembra u selu Banjska kod Zvečana”.
Lokalni izbori na severu KiM koje je srpsko stanovništvo bojkotovalo, kako smatraju, ne nude dugoročno političko rešenje za te opštine. Navedena je i potreba da se održe vanredni lokalni izbori u sve četiri opštine uz bezuslovno učešće kosovskih Srba. Imperativ je, kaže EK, da se vrati situacija u kojoj Srbi sa KiM aktivno učestvuju u lokalnoj upravi, policiji i pravosuđu na severu.
U Izveštaju se navodi i da su mere koje je EU uvela protiv Prištine u junu posledica nedostatka odlučnih koraka da se smire tenzije.
Istaknuto je da Priština nastavlja da blokira mehanizme donošenja odluka u okviru sporazuma o slobodnoj trgovini CEFTA i da nije ratifikovala protokole tog sporazuma o olakšavanju trgovine. S tim u vezi, odluka o blokiranju ulaska srpske robe i poštanskih paketa na tzv. Kosovo, nije u skladu s obavezama CEFTA i protivna je duhu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU.
Kurti opet nezadovoljan
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izjavio je da je nacrt ZSO sa srpskom većinom, koji su predložile EU i SAD napredniji, ali da Priština nije zadovoljna i uputila je primedbe specijalnom izaslaniku EU za dijalog Miroslavu Lajčaku.
– Ovo je potpuno drugačiji nacrt, neuporedivo napredniji, ali to ne znači da smo zadovoljni, zato sam i ja poslao svoje primedbe i kritike – kazao je on.