U ovo doba godine mnoge muče bolni upaljeni ili zapušeni sinusi. Zato je dobro znati koja pomagala iz prirode mogu da ublaže te muke. O tome za portal Nova.rs govori iskusni travar Momčilo Antonijević.
Bosiljak i đumbir – da
“Bosiljak je odličan lek za sinusitis i glavobolje koje ga često prate. Čaj od bosiljka je vrlo prijatnog ukusa i mirisa. Veoma je važno pravilno ga pripremiti. Pustite šolju vode da proključa, skinite sa šporeta, ostavite da se prohladi jedan minut, pa dodajte šaku svežeg bosiljka ili punu supenu kašiku suvog. Promešajte, obavezno poklopite i ostavite da odstoji 20 minuta. Procedite i popijte toplo.”
Antonijević ističe i da je đumbir dobar za probleme sa sinusima.
“Đumbir smanjuje otok tkiva sinusa i deluje antiseptično. Kafenu kašičicu suvog korena ili dve kašičice svežeg prelijte šoljom ključale vode, sačekajte da se malo prohladi i pijuckajte. Nema potrebe da ga cedite jer đumbir padne na dno šolje. Ovaj napitak pomaže osobama koje muči upala sinusa, a istovremeno je odličan način da se zaštitite od nazeba, prehlada i virusa koji napadaju respiratorne organe. Đumbir sadrži desetak jedinjenja koja deluju antivirusno. Na prvom mestu to su seskviterpeni, jedinjenja koja deluju na rinoviruse.”
On navodi i kako se pravilno inhalirati i čime.
“Najjednostavniji način je da zagrejete litar vode do ključanja, skinete sa šporeta i dodate tri kapi etarskog ulja eukaliptusa. Jako korisna su i etarska ulja čajnog drveta, vranilove trave ili miloduha. Pokrijte glavu peškirom i udišite paru barem pet minuta”, priča Momčilo, koji za sebe kaže da je i novinar i travar, i koji na svom Jutjub kanalu Snaga bilja redovno deli korisne savete.
On izdvaja i meleme, odnosno obloge koji takođe mogu da pomognu.
“U 100 ml maslinovog ulja dodajte 20 kapi etarskog ulja nane, dobro promućkajte i koristite za masažu slepočnica i čela. Pazite da ne dođe u dodir sa očima.”
A koliko je dobar propolis za sinuse?
“Propolis je odličan prirodni antibiotik. Najbolje rezultate daje kada se uzima preventivno 20 kapi sa malo vode dva do tri puta na dan.”
Kapi divljeg krastavca – ne
S druge strane, jako je važno znati i šta ne pomaže kod bolnih sinusa, tj. sa čim treba pripaziti.
“Nemojte koristiti kapi od divljeg krastavca koje se mogu pronaći na tržištu, jer su izuzetno agresivne i mogu da izazovu trajna oštećenja.”