Ukoliko bi Evropska unija odlučila da u poglavlje 35 u okviru pregovora o pristupanju Srbije EU unese i obavezu primene Sporazuma o putu normalizacije odnosa Srbije i Kosova iz februara ove godine i njegovog aneksa iz Ohrida, to bi praktično značilo da bez puštanja Kosova da pređe prag Ujedinjenih nacija, Srbija ne može da postane član Evropske unije.
U članu 4 Sporazuma o putu normalizacije odnosa Kosova i Srbije, naime, kaže se da se “Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji”, samim tim i u Ujedinjenim nacijama, zbog čega je na prvom mestu ovaj sporazum i ostao bez potpisa Beograda.
Nakon što su pojedini mediji, posle uvida u nacrt zaključaka EU o Srbiji, objavili da će sredinom decembra Evropski savet tražiti od Evropske komisije da pre kraja januara 2024. dopuni merila za poglavlje 35 u pregovorima Srbije o članstvu sa odredbama pomenutih sporazuma, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će to jasno značiti da “EU ne želi Srbiju”.
– Ako stavite članstvo Kosova u UN, kao deo poglavlja 35, onda je jasno da ne želite Srbiju. Ja ne verujem da je to moguće i mislim da takvu odluku neće donetI – rekao je Vučić u petak.
Pritisak na vlast u Beogradu
Sagovornici Kosovo onlajna na ovu najavu različito gledaju. Dok jedni smatraju da bi ovakva odluka u Briselu značila da se od Srbije traži da se odrekne Kosova zarad ulaska u EU i da tim potezima EU ogoljeno poručuje da ne želi Srbiju u svojim redovima i vrši pritisak na nju, drugi ukazuju da su se Kosovo i Srbija pristajanjem u Briselu i Ohridu na nove sporazume obavezali da će oni ući u proces pregovora o daljim EU integracijama. Istine radi, bez stavljanja potpisa na te dokumente. Ističu, takođe, da je pitanje da li u Evropskom savetu u ovom trenutku postoji konsenzus da dođe do promene u poglavlju 35.
Književnik i novinar Živojin Rakočević kaže za Kosovo onlajn da ukoliko bi uslov Srbiji za ulazak u EU bio odricanje od Kosova, da ona za Srbe ne bi imala smisla, kao i da vrlo često deluje da Evropska unija jedva čeka da postavi neku prepreku ispred Srbije i Zapadnog Balkana kako ne bi postali deo EU, odnosno da međunarodna zajednica ne želi iskreno da vidi Srbiju u EU.
– Suštinski, ako je pitanje ulaska Srbije u Evropsku uniju odricanje od Kosova, a mi smo se odrekli svega realnog na Kosovu, sem članstva u Ujedinjenim nacijama, onda ta Evropska unija za Srbiju i većinu građana Srbije nema nikakog smisla, a za kosovske Srbe to bi bio još jedan u nizu poraza koje faktički živimo – naveo je on.
Rakočević ističe da se ne može očekivati da u bilo kojoj formi Srbija potpiše priznanje Kosova.
– Ako je u nadi da će nama biti bolje sve predato, onda taj potpis neće kosovskim Srbima značiti ništa, neće u suštini značiti ni Srbiji ništa. Sve je do te mere obesmišljeno da čak ni jednu Zajednicu srpskih opština ne možemo dobiti – rekao je Rakočević.
Suština je jasna, tvrdi on, radi se na tome „kako izbrisati kompletno nasleđe sporazuma koje smo imali u proteklom periodu i koji su samo na papiru garantovali naša prava“.
Prema oceni istoričara Stanislava Sretenovića, onaj ko želi da uključi sporazum iz februara i njegov aneks u poglavlje 35 u pregovorima Srbije sa EU taj Srbiji ne želi dobro.
Sretenović podseća da taj dokument nisu potpisali ni Beograd, ni Priština, i da je dogovor koncipiran u diplomatskim krugovima tako da svako može da ga tumači pozitivno.
– Unija može da kaže da je u jednom teškom, kritičkom trenutku za mir na Balkanu ipak došla do nekog dogovora, Srbija može da se ponada da će se rešiti pitanje nestalih i formirati ZSO, a Kosovo da će naterati EU da čini korake ka onome što oni očekuju u međunarodnim institucijama, a to je priznanje – pojašnjava Sretenović.
Da li postoji konsenzus u Evropskom savetu?
U takvoj konstelaciji snaga, kaže, ako dođe do unošenja Ohridskog dogovora u važan dokument EU, kao što je poglavlje 35 – to bi direktno značilo da se vrši pritisak na vlast u Beogradu. Vlast se time, dodaje on, praktično stavlja pred zid, u situaciju u kojoj će morati da povuče određeni potez, koji će onda Uniju i njene korake staviti u prvi plan.
Koordinator Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35 Dragiša Mijačić, međutim, ukazuje da su se Kosovo i Srbija još od samog dana pristajanja u Briselu i Ohridu na novi sporazum o putu ka normalizaciji, obavezali da će taj sporazum ući u proces pregovora o daljim EU integracijama, kako za Srbiju, tako i za Kosovo.
– Sada je u pitanju operacionalizacija, odnosno izmena poglavlja 35, kako bi se u to poglavlje za Srbiju uvrstile i odredbe iz ovih sporazuma, Ono što je nejasno u ovom trenutku je da li u Evropskom savetu postoji konsenzus svih zemalja članica EU da se ta promena desi – rekao je Mijačić za Kosovo onlajn.
Prema njegovim rečima, možda se određene članice EU neće saglasiti u ovom trenutku, ali Srbija svakako neće moći da pobegne od onoga na šta se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obavezao u februaru i martu.
On pojašnjava i da uvrštavanje određenih stavki u poglavlje 35 nije tako jednostavan proces.
– Ranije je zajednička pozicija članica Evropske unije o poglavlju 35 kasnila dve i po godine nakon potpisivanja Briselskog sporazuma, tako da taj proces nije tako jednostavno izvesti u ovako kratkom roku, ali jedno je sigurno, dalje implementacije neće biti dok se ne krene u kredibilan proces osnivanja ZSO – ističe Mijačić.
“Predlog EU je u interesu Srbije”
Pravnik Milan Antonijević je mišljenja da na predlog EU i sve što dolazi a vezano je za poglavlje 35, treba gledati kao na stvari koje su u interesu Srbije i možda još više naroda koji živi na Kosovu. Ističe da je važno da se što pre pronađe način za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine zato što svakodnevni incidenti predstavljaju smetnju za srpsku zajednicu koja je odlučila da živi na Kosovu.
Komentarišući mogućnost da prijem Kosova u UN bude uslov za ulazak Srbije u EU, Antonijević ocenjuje da je reč o periodu koji dolazi za sedam, osam godina.
– Nadam se da će do tada odnosi i život u našem regionu biti bez ikakvih trzavica, bez bezbednosnih rizika. Očekivanja da Srbija prizna Kosovo na jedan jasan način je nešto što treba da bude i u javnom diskursu, o tome treba razgovarati, ima institucija koje bi time trebalo da se bave – a pre svega misllim na Narodnu skupštinu i na Vladu, kao i na samog predsednika koji zajedno sa svojim timom pregovara o normalizaciji odnosa – ističe Antonijević za Kosovo onlajn i dodaje da ne očekuje da se takva rasprava uskoro nađe na dnevnom redu, ali i da na bilo koji način ometa evropske integracije.
– Ali u jednom periodu, mi kao narod i društvo, i kao država, moramo da postavimo pitanje šta garantuje dugoročan mir, šta je u interesu ostanka i opstanka srpske zajednice na Kosovu. Da li ovakav vakuum u kome srpska zajednica na Kosovu živi, doprinosi tome da njihov život bude kvalitetan, da mogu ekonomski i na svaki drugi način da se razvijaju, ili svedočimo nečemu što je jedan tihi i spori egzodus, to jest odlazak porodice po porodice sa Kosova, što zaista mislim da nije nešto iza čega Srbija ni na koji način i bilo kada može da stane – ocenio je Antonijević.
Kao uvek lazu nas a kao uvek nasi sahiati pristaju. Neverovatno.
Mislim da će sad u Brucelles da se vidi vera i nevera , drzave koje nisu priznale pristini samostalnost bi trebale da se usprotive ovakvo nečemu . Najviše verujem u Orbana i Madjarsku pa onda ostalima !
Dao bog da unesu taj anex u 35. poglavlje. Da se srbi rasveste napokon.
Neznam sto se toliko dugo pregovara zarad necega sto Suštinski nije važno za Srbiju i njene gradzane, Jednostavno prekinuti sve pregovora o nekakvom Članstvu u Eu koji nema nikakav znacaj, i nema pritiska na Vlast i na Drzavu, a moramo da imamo dobrosusedke odnose sa svima pa i sa Albancima. A sto se tice EU ne u toj propaloj organizaciji jer ionako pregovaramo 20 godina i nista a druge drzave kao Rumunija i Bugarska pa sad Ukrajna ce bez ispunjavanja Klastera i icega precicom u EU pa to svaki covek vidi ako nije Slep. Zato NE u Eu. I zavrseno. Zivecemo kao do sada i mozda i bolje.
Dobre odnose ne zavise samo od nas, Albanija je veoma bezobrazna a mi cutimo na sve TAKO NE!
BRIKS
Trebao bi Vucic da povede Dodika sa sobom u Brisel u timu su jaci.
I Seselja da im ocita …. :))))
Ako je tako, onda srećno im…
ali bez nas
Francuska stampa pise da ce Holandija mozda napustiti EU?
ŽIVELA EVROPA, ŽIVELA AMERIKA! ŽIVELA SRBIJA, EVROPSKA NATO SRBIJA, ŽIVELA EVROPSKA UNIJA SA SRBIJOM U NJOJ. EVROPSKA NATO SRBIJA, KONAČNO SVOJA NA SVOME MEĐU SVOJIMA.
Maki ne sviraj ti i tvoj evropska Srbija i Nato.Vecina naroda nece u Eu u Srbiji jer nas lazu tolike godine a narod se opametio,Zato ne u Eu.ionsko i sad Holsndija izlazi iz Eu sta cemo mi tamo.!?Ne treba nam takva dvolicna Eu.
Moj Narode zivim nazalost 53 godine u EU iskreno za mene je kasno za kompletan povratak jel su mi generacije odrasle ovde ali moj Narode EU je pukla. Cuvajte nasu kolekvu i nedajte vase parce zemnje. Stbiji nije potrebna EU samo Neutralnost po Svajcarskom sistemu i mi smo naj bogatiji a to sto nase vlasti pricaju izgubicemo investicije to su gluposti. Svet je velik uvek sa neutralnom politikom mozemo naci nova srestva za kapital.
Samo da mi je znati zasto zurimo u takvo drustvo puno zamki po nas
ЕУ све ради против Србије,
Хоће да јој откине Свето Косово
Па ево свјеж примјер
Германи и французи заједно са Свете Србске Земље уклањају споменик Србским Јунацима☦️🇷🇸
РАЗУМЈЕМО ЛИ МИ ТО
ДРАГИ СРБИ И СРПКИЊЕ 🇷🇸
И МИ ТРЧИМО ДА БУДЕМО НЕКА УНИЈА СА ЊИМА …
ВАН ПАМЕТИ
рекао бих
Али нисам ја ту битан ,
НЕГО ДОЗОВИМО СЕ ПАМЕТИ 🇷🇸☦️🇷🇸