Ukoliko bi došlo do dugoročne obustave borbi, iz sukoba bi kao pobednici izašle snage koje podržava Rusija, jer bi oni tada učvrstili svoju vlast u zauzetim područjima i još je proširili.
Time bi se u istočnoj Ukrajini stvorio novi "zamrznuti sukob", kakvih na postsovjetskom području ima mnogo: u Abhaziji, Južnoj Osetiji i Gornjem Karabahu…
Za rusku politiku takvi "zamrznuti sukobi" su nešto što ona dobro poznaje. Rusi se dobro snalaze u beskrajinim diplomatskim pregovorima i vešto čuvaju svoje interese – navodi Dojče vele.
S druge strane, ukrajinski predsednik Porošeno daje signale da je spreman na prekid vatre, što je razumljivo kada se pogleda situacija na terenu – pokušaji rešavanja sukoba vojnim sredstvima su propali, a to je još jasnije nakon otvaranja dodatnog ratišta ispred Mariupolja.
Ipak, primirje, u političkom smislu, za Porošenka i njegovu vladu nije dobro uoči izbora zakazanih za naredni mesec.
Mnogi Ukrajinci ne bi bili zadovoljni takvom solucijom, a to se posebno odnosi na brojne nacionalistički nastrojene jedinice dobrovoljaca, koje su proteklih dana imale velike gubitke u borbama. Na izborima bi zato mogla porasti podrška radikalnim strankama.
EU i posebno Nemačka pozivaju na obustavljanje borbi i zalažu se za političko rešenje.
Ali, već dugo se u Ukrajini pojavljuje glasina o dugovoru između Berlina i Moskve, prema kom bi Porošenko trebao prekinuti borbe i time faktički Donjeck i Lugansk prepustiti protivnicima.
Brojni Ukrajinci zato smatraju da su ih Brisel i Nemačka izdali.
"Zamrznuti sukob" na istoku Ukrajine mogao bi dugo potresati Evropu, koja se više neće moći vratiti na "status kvo", koji je imala pre sukoba.