To razdvajanje, predviđeno propisima EU, sa kojima je Srbija dužna da se usklađuje u okviru Energetske zajednice, obaveza je Srbije od 2007. godine.
"Ta konstatacija Ministarskog savjeta ima snažan uticaj na proces pristupanja EU", navedeno je u saopštenju Energetske zajednice sa sednice Ministarskog saveta u Kijevu.
Pročitajte još:* EU: Srbija može da gradi Južni tok, ali po našim propisima |
Podseća se da je Ministarskom savetu pitanje kršenja propisa u oblasti gasa prosledio Sekretarijat Energetske zajednice, pošto se Srbija nije uskladila sa propisima ni posle zahteva da to učini, upućenog u februaru – preneli su beogradski mediji.
Tada je, kako se navodi, Sekretarijat ocenio da jedina dva licencirana preduzeća u Srbiji za transport gasa – državni "Srbijagas" i "Jugorosgas" koji je 50 odsto vlasništvo ruskog "Gasproma", nisu provela obavezu da razdvoje prenos od snabdevanja i proizvodnje gasa.
Ministarski savet je izrazio i ozbiljnu zabrinutost zbog kršenja Ugovora o Energetskoj zajednici koje je počinila BiH time što nije donela zakon o sektoru gasa, ali je odgodio uvođenje sankcija za BiH do 2015. godine.
Zemlje potpisnice Ugovora o Energetskoj zajednici obavezale su se da primene evropsku pravnu tekovinu u oblasti energetike, da ustanove regulatorne strukture i liberalizuju svoja tržišta energenata.