Youtube/KCNS
Srđan Graovac

Navode iz izveštaja Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta o međusobnom priznanju Prištine i Beograda koje su se par dana ranije čule i od nemačkog kancelara Olafa Šolca, ublažio je Vladimir Bilčik, izvestilac EP za Srbiju, objasnivši da to nije zvaničan stav Brisela, kao i da EU ne odlučuje o priznanju.

Bilčik je u suštini rekao istinu, kaže za “Vesti” Srđan Graovac, analitičar Centra za društvenu stabilnost, dodajući da nije EU nadležna za priznavanje neke zemlje, već svaka država članica pojedinačno.

Dobro je, prema rečima našeg sagovornika, što je izvestilac EP za Srbiju to naglasio.

– Ono što je činjenica je da je većina članica priznala tzv. Kosovo, pa su formulacija o međusobnom priznanju u izveštaju, kao i većinsko glasanje da se dokument usvoji, odraz tog stanja – ukazao je on.

Graovac podseća na poruke EU da niko ne može postati njen deo ukoliko nema definisane državne granice i ukazuje da je Brisel sopstveni stav prekršio u slučaju Kipra. Zato, sve što se događa u odnosu prema Srbiji ovom analitičaru, deluje kao dodatni pritisak koji je krenuo sa dešavanjima u Ukrajini.

– Suština čitave ove priče je da se Srbija osudi zato što nije sankcionisala Rusiju, a KiM se upravo i pominje radi dodatnog pritiska na Beograd da uvede sankcije Rusiji. Kosovo je uzrok što u EU vezuju taj problem za sankcije, jer tumače da Srbija brani KiM uz pomoć Rusije, a da kada se kosovsko pitanje reši, nema više potrebe za takvom vezom Beograda i Moskve – protumačio je Graovac poslednja dešavanja u Briselu.

Zapad, kako smatra ovaj analitičar, hoće što pre da izdejstvuje od Srbije uvođenje sankcija Rusiji i ovim vrši snažan pritisak. Ipak, ocenjuje da ukoliko Srbija ne bude sledila taj put, neće se ništa dramatično promeniti.

– EU je ionako na vrlo dugom štapu, jer smo od grčkog premijera Kirjakosa Micotakisa čuli da bi EU trebalo da ponudi integracije Balkanu 2033. Zašto onda ne bi tada rešavali i pitanje KiM – zapitao je ovaj analitičar.

Vladimir Bilčik je kazao da nije srećan zbog pominjanja međusobnog priznaja u izveštaju, ali da većina u EP priznaje nezavisnost Kosova, i politička odluka većine je bila da to bude u tekstu.

– Želeo bih da javnosti u Srbiji objasnim da EP ne odlučuje o priznaju Kosova i u ovom trenutku ne vidimo nikakve korake, u pravcu priznanja od strane pet država članica koje ga ne priznaju – rekao je Bilčik posle glasanja o izveštaju u Spoljnopolitičkom odboru EP.

Usklađivanje imeperativ

Izvestilac EP za Srbiju je daleko jasniji kod zahteva EU Srbiji da uvede sankcije Rusiji. On kaže da je u njegovom izveštaju Srbiji pokazano da je “budućost Srbije u EU”, a “perspektiva članstva zemlje u EU vrlo jasna”, ali i da mora da se načini korak na tom putu.

– Odlučujući napredak može biti postignut ukoliko i kada Srbija učini korake ka usklađivanju sa spoljnom politikom EU – poručio je Bilčik.