Odluka Rusije se nije odrazila na tranzit nafte do potrošača u Evropskoj uniji, javio je Rojters.
Minsk je tražio od Moskve da ga snabdeva naftom bez carine ne samo za domaće potrebe, već i za preradu u dvema rafinerijama iz kojih se derivati dobrim delom izvoze na Zapad.
Prema izjavama predstavnika ruskih naftnih kompanija, Belorusija je zapretila da će, u suprotnom, desetostruko podići takse za tranzit ruske nafte u Nemačku i Poljsku – na 45 dolara za tonu. |
Rusija, najveći svetski proizvođač nafte i gasa, saopštila je prošle godine da postepeno prelazi na tržišne uslove poslovanja sa susednim zemljama, Belorusijom i Ukrajinom, koje je godinama snabdevala jeftinim, subvencionisanim energentima.
Petina gasa potrebnog Uniji dolazi iz Rusije preko Ukrajine i Belorusije. Velike količine ruske nafte se transportuju preko teritorija tih država nedadašnjeg Sovjetskog Saveza.
Predstavnici velikih ruskih naftnih kompanija rekli su da se sirova nafta ne isporučuje beloruskim rafinerijama od 1. januara, ali da rafinerije "Naftan" i "Mozir" imaju dovoljno rezervi za nesmetan rad oko nedelju dana.