EPA/Michael Reynolds
Nensi Pelosi

U Kongresu se pojavio predlog zakona nazvan po Nensi Pelosi, ali daleko od toga da je donedavnoj predsedavajućoj Predstavničkog doma ukazana čast. Naprotiv. Republikanski senator Džoš Holi pokrenuo je ove sedmice proceduru za usvajanje zakona “Pelosi”, koji bi zabranio kongresmenima i senatorima da poseduju, kupuju i prodaju akcije dok su na funkciji.

Holi je saopštio da želi da stane na put kongresmenima i senatorima koji se bogate uz pomoć informacija uskraćenih široj javnosti. Zabrana bi se odnosila i na supružnike članova Kongresa, prenosi Foks njuz.

“Članovi Kongresa i njihovi supružnici ne bi trebalo da koriste svoje pozicije da bi se obogatili na berzi”, tvitovao je konzervativac iz Misurija.

Senator je zakon nazvao “Pelosi” po demokratkinji Nensi Pelosi, čiji je muž kupovao deonice pre nego što bi njihova vrednost skočila zahvaljujući vladinim zakonima i merama o kojima su članovi Kongresa obaveštavani pre ostatka javnosti. Kako ističe Holi, Pol Pelosi je nepošteno sticao novac jer je zahvaljujući svojoj ženi imao uvid u insajderske informacije.

Prošlog juna Pol Pelosi je u kompaniji za proizvodnju čipova “Envidija” kupio akcije vredne pet miliona dolara. Transakcija je obavljena nekoliko dana pre nego što je javnost saznala da će vlada subvencionisati proizvodnju čipova sa 52 milijarde dolara i da će ovoj industriji odobriti poreske olakšice.

Pol Pelosi je ubrzo prodao akcije tvrdeći da je u ovom poslu samo izgubio novac, ali to nije bio prvi put da je ulagao na osnovu privilegovanog pristupa informacijama. I ranije je kupovao ili prodavao akcije u tehnološkim kompanijama baš pre novih zakona ili mera.

Nensi Pelosi je poricala da je njen suprug delovao na osnovu informacija koje mu je ona davala. Iako više nije predsedavajuća donjeg doma, ona je i dalje kongresmenka. Kontrolu nad Predstavničkom domom preuzela je početkom ove godine Republikanska stranka, čiji su pojedini kongresmeni i senatori koristili iste privilegije.

Republikanski senator Ričard Ber zaradio je 1,65 miliona dolara prodajući svoje investicije u februaru 2020. Ber se odlučio na ovaj korak nakon što je kao senator imao uvid u poverljiva vladina dokumenta o tome šta se sprema za vreme epidemije virusa korona. Kao i njegove kolege u Kapitolu, Ber je pre ostatka javnosti znao da se spremaju zatvaranja i karantini. Na vreme je povukao novac iz industrija koje su pretrpele najveću štetu tokom epidemije.

Holi je u predlogu zakona naveo da novi predstavnici u donjem i gornjem domu treba da povuku svoje investicije posle najviše šest meseci od dolaska u Kapitol. Ukoliko članovi Kongresa profitiraju dok su na funkciji, taj novac “treba vratiti američkim poreskim obveznicima”, predlaže Holi.

“Njujork tajms” je u septembru pisao da su kongresmeni, njih nešto manje od sto, istovremeno ulagali u izvesne industrije i sedeli u odborima koji se neposredno bavili tim industrijama. Među njima su republikanci i demokrate bili gotovo izjednačen – 49 naspram 48.

Kako ocenjuje informativni sajt “Hil”, sudbina zakona “Pelosi” je neizvesna jer su raniji pokušaji da se donesu slični zakoni propadali. Nensi Pelosi se protivila donošenju takvog zakona tvrdeći da je Amerika “ekonomija slobodnog tržišta” i da članovi Kongresa i njihove porodice “treba da imaju pravo da u tome učestvuju”. Iako je tadašnja predsedavajuća Predstavničkog doma kasnije donekle izmenila stav, nikad nije slične predloge stavila na glasanje.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here