Na donatorskoj konferenciji u Briselu za obnovu poplavljenih područja u BiH prikupljeno je 809 miliona evra od čega oko 40 odsto odlazi na bespovratna sredstva, a ostatak na kredite po izuzetno povoljnim kamatnim stopama i rokom vraćanja.
Podaci su ovo koje je saopštio Renco Davidi, zamenik šefa Delegacije EU u BiH. U pitanju je nešto grublja procena na osnovu beleški koje je lično vodio, ali otprilike, u pitanju je stvarna slika stanja. Ono što je, međutim, problematično jeste, pre svega, kako će se novac deliti, odnosno koliko će dobiti Srpska, a koliko Federacija, a u međuvremenu interesantan postaje i još jedan ugao cele priče, a on se tiče nadzora nad trošenjem doniranog novca.
U tom smislu, zanimljiv je osvrt japanskog ambasadora u BiH koji je izrazio razočaranje da u BiH ne postoji nikakav plan za obnovu zemlje nakon poplava.
– Ne želimo tako poslovati. Da bi vlada Japana odobrila novac, neophodno je da dobijemo zahtev sa različitih nivoa vlasti u BiH za konkretan projekat – istakao je ambasador Japana Hideo Jamazaki, bez dlake na jeziku, dajući do znanja vlastima BiH da precizni Japanci neće dozvoliti nikakve malverzacije i muljanje sa donacijama.
Renco Davidi kaže da prioritet političarima na svim nivoima vlasti mora biti ubrzavanje procedura u izradi projekata za dobijanje međunarodne pomoći kako bi se što pre ušlo u ekonomski oporavak zemlje.
– Od BiH se očekuje efikasan i otvoren način raspodele i utroška sredstava. S obzirom na to da je u BiH predizborni period to može biti loše, ali i dobro, ukoliko političari odluče ovaj trenutak iskoristiti upravo za otvoren odnos prema novcu – kazao je Davidi.
Analitičari, međutim, tvrde da blizina kampanje, i generalni mentalitet domaćih političara garantuju ogromnu svađu oko načina podele para. Još uvek niko nema zvanične podatke kako će sve to ići, ali izvesno je da zemlje donatori neće dozvoliti nikakve probleme.
– Nakon što novac bude dobijen, još jednom će pokazati prava slika i prilika vlasti, koje će se prepirati koliko će koji nivo sredstava dobiti. Dok istovremeno imamo situaciju da vlasti u BiH nisu učinile ništa da pomognu ljudima oštećenim u poplavama jer mi nemamo nijedno ozbiljno oslobađanje od poreza, nego, naprotiv, imamo situaciju gde su vlasti opet potegnule za opterećivanjem privrede i građana da bi se, k’o biva, pomoglo poplaveljnim područjima – ocenio je ekonomista Damir Miljević.
U Šamcu rade na projektima |