Na mestu gde se prepliću istorija, kultura i zadivljujuća netaknuta priroda nalazi se Despotovac. Ušuškan između venaca Kučajskih planina na zapadu i prelepih ravnica na istoku, Despotovac ima sve: brda, doline, jezera, vodopade, pećine, vrela i neverovatne kanjone.
Pa, ipak, i dalje se mnogima ne nalazi na spisku destinacija koje treba posetiti. Valjda zato što se ne reklamiraju dovoljno sve njegove lepote i znamenitosti, iako su verovatno svi za sve čuli.
Za početak, u podnožju planine Beljanice, okruženi zelenilom netaknute prirode, nalaze se izvor Veliko vrelo i vodopad Veliki buk. Veruje se da je vodopad dobio ime zbog visine od 25 metara i velike količine vode koja teče iz njega te stvara veliku buku (Big Noise). Poznat i pod nazivom Lisine, smatra se jednim od najlepših vodopada u Srbiji zbog fenomenalne tirkizne boje vode u julu.
Nezobilazna “tačka” je i vodopad Prskalo, koji je, kažu, priroda stvorila najmaštovitijom igrom vode i krečnjaka. Iako siromašan vodom, predstavlja pravi dragulj netaknute prirode koji neobičnim izgledom i mestom na kome se nalazi privlači brojne turiste. Najlepši je u proleće, kada je količina vode najveća zbog snega koji se otapa. Kažu da nekada Prskalo samo kaplje, ali nikada ne presušuje.
Kraj je vredan posete i zbog kanjona Resave (dug 25 kilometara), jednog od najinteresantijih kraških fenomena ovog područja. Klisura je zaklonjena okomitim stenovitim zidovima koji se uzdižu po 300 i više metara iznad korita reke. Dodajte svemu lepotu i miris bukovih šuma, zadivljujuće pejzaže cvetnih i mirisnih livada, zelene pašnjake sa stadima ovaca, čist i svež vazduh, ali i gostoprimstvo ljudi iz ovih krajeva i biće jasno zašto svi požele da se vrate u ovo malo mesto koje nesebično čuva mnogo toga. Isti je slučaj i sa fotografom Ivanom Strahinićem.
– Interesantno je da me neka mesta prosto “zovu” da im se vratim. Despotovac je takav, za mene je prava fotografska i avanturistička poslastica – navodi naš foto-vodič, na kojeg su Lisine sa Velikim vrelom ostavili jak utisak, jer “odišu nekom divnom energijom”.
– Nije bitno godišnje doba ni to da li je prepuno turista – jednostavno pleni! A tek Resavska pećina… Prava umetnost prirode i emocija koja živi u meni. Uvek zna da pokaže nešto novo. A nešto dalje je kanjon Resave koji hoće da vam kaže da ulazite u neverovatan svet prirode. I avanture. I nekih lepih sećanja koja nikada ne blede – priča u zanosu fotograf.
Prirodno bogatstvo je uz povoljan geografski položaj i klimu učinio da Resavski okrug u srednjem veku bude centar duhovnosti i kulture zbog čega je predeo dobio i mnogobrojna kulturno-istorijska bogatstva, od kojih je najznačajniji manastir Manasija.
Skriveni biser
Za Izletište Milivska klisura, biser skriven iza sela Miliva, pet kilometara udaljenog od Despotovca, kažu da je pravi mali raj na zemlji. Izletište puno drveća je lepo uređeno, ima nekoliko mostića, drvene klupe, a izgrađen je i konak sa velikom, natkrivenom terasom. Na brdu je sagrađena crkva pored koje se nalaze dva groba iz srednjeg veka.
Resavska pećina
Resavska lepotica stara oko 80 miliona godina spada u najstarije pećine u našoj zemlji, poznate po brojnim dvoranama, kanalima, galerijama, stubovima, draperijama i okamenjenim vodopadima. Posebnu pažnju privlači pećinski nakit u prelepoj crvenoj, žutoj i beloj boji, čija se starost procenjuje na oko 45 miliona godina.
Vrhunski med monahinja
Manastir Manasija, čuven po srednjevekovnoj resavskoj školi, zadužbina je despota Stefana Lazarevića. Kompleks opasan velikim zidovima sastojao se od 11 kula od kojih se izdvajala donžon (Despotova) kula.
Manasija ili Resava je mnogo puta pljačkana i paljena tako da je sačuvana tek trećina fresaka koje spadaju u red najvećeg dometa srednjovekovnog slikarstva. Preporuka: kupite med i ostale proizvode od tamošnjih monahinja. Dobićete organske proizvode vrhunskog kvaliteta.