Eparhija valjevska
Svetosavlje je jedini put kojim treba ići

Nakon liturgijskog sabranja, koje je na praznik Svetog mučenika Pantelejmona predvodio Preosvećeni Episkop valjevski g. Isihije, proslava hramovne slave na Divčibarama upotpunjena je duhovnom tribinom „Smisao Svetosavlja danas“ u okviru koje je o, za srpski narod, suštinski važnoj temi govorio akademik dr Darko Tanasković. U umetničkom delu programa nastupila je Etno- grupa „Posestrime“ iz Kragujevca.

Nastanak pojma „Svetosavlje“ vezuje se za istaknutog srpskog teologa, književnika i sveštenika Dimitrija Najdanovića (1897- 1986) i predstavlja neku vrstu odgovora mlade srpske duhovne i društvene, koja je stvarala između dva svetska rata. Prepodobni Otac Justin ga definiše kao „pravoslavno hrišćanstvo srpskog stila i iskustva“- izvorno naš hrišćanski opit utemeljen na delu Svetog Save. Nažalost, Svetosavlje je doživljavalo i zloupotrebe od lažnih patriota, kao i protivnika svega što je identitet našeg naroda, uveo je protojerej Branko Čolić okupljene u temu koju je na poprazništvo Svetog Pantelejmona rasvetlio akademik dr Darko Tanasković, jedan od najistaknutijih savremenih srpskih intelektualaca i karijerni diplomata.

O smislu Svetosavlja u današnjem vremenu se mora govoriti jer se, upozorio je prof. Darko Tanasković, iz neznanja, sužene svesti, loših namera i niza razloga koji obeležavaju naše vreme i našu situaciju, često negativno govori o Svetosavlju i to je veoma opasno, jer su mnogi ljudi onda nesigurni u svom identitetu, što dovodi do toga da se stide i odbijaju od onoga što jeste za svako vreme. Dakle, istakao je dr Tanasković, govoriti o Svetosavlju danas znači govoriti o njemu vanvremenski, zato što je to nešto što ima izvor, a nema uvir.

Veličina duhovnog i svetovnog dara, koje je plemić Rastko Nemanjić kao Sveti Sava darovao srpskom narodu takvi su i toliki da bi današnjem Srbinu ponajviše pristajalo bezmolvije- ćuteći iskazivanje večne zahvalnosti i naročito nastojanje da se vazda kreće stazom kojom je nepokolebljivo hodio i da ore brazdom koju je smerno i moćno na mnogim njivama zaorao taj jedinstveni neimar naše pravoslavne duhovnosti, srpske kulture i državnosti- rekao je prof. dr Darko Tanasković.

U prilog tome da treba ćutati govore i reči Patrijarha Pavla, koji je savetovao da treba „molitveno uzimati vreme pred svetiteljevom ikonom“, a zatim svakim danom sve marljivije slediti put koji je kroz bespuće prokrčio i kroz tamu prosvetlio „naš najveći putokazac i prosvetitelj“ Sveti Sava. On nije imao koga da sledi, do svoje ljubavi prema Bogu i srpskom rodu, istakao je predavač, potkrepivši stihovima znamenitog Vaska Pope:“Putuje po mračnoj zemlji… putuje bez puta i put se za njim rađa…“

Mi pred sobom imamo davno prokrčeni put, samo ga treba u varljivim i lažljivim tmušama našeg veka prepoznati i imati pouzdanja, znanja i snage da se njime korača, ma koliko to ponekad, za Srbe u novijem vremenu- počesto, izazovno i teško bilo. Pretežak je to nauk, ali je svakako jedini put kojim treba ići- poručio je pored ostalog prof. dr Darko Tanasković.

On je zablagodario domaćinima na pozivu da učestvuje u programu proslave Svetog Pantelejmona, jer su on i Sveti Sava bili izuzetno slično po ljubavi koje su imali prema Bogu i jednako prema čoveku. Takođe, prof. dr Tanasković se osvrnuo na učenje Prepodobnog Oca Justina, koji je o Svetosavlju mnogo pisao i sve ono što o Svetom Savi govorimo danas je dobrim delom determinisano naporom kojeg je uložio Ava Justin Popović da u našim zemnim okvirima prikaže učenje Svetog Save i čemu ono suštinski teži.

U okviru tribine predtavljena je i nova knjiga prof. dr Darka Tanaskovića „Religija u društvu, kulturi i politici“, o kojoj je govorio đakon dr Vladan Tatalović, profesor Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u Beogradu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here