On je naglasio da ta misija na Kosmetu nije politička, već tehnička i ne vodi političke razgovore, niti se bavi statusom Kosova.
O misiji Euleks "dogovorilo se 27 zemalja članica EU, među kojima i pet koje nisu priznale nezavisnost Kosova, tako da se mi ne bavimo statusom", rekao je on, navodeći da je spreman i za drugi mandat i čeka odluku EU o produženju misije, koja ističe 15. juna.
Kermabon je kazao da postoje neke stavke koje su "možda političke, kao, na primer, carina. Ali, mi u ovim pitanjima pokušavamo da damo neki tehnički savet i to je sve što mi u stvari radimo. Sve preko toga nije u našoj nadležnosti", naveo je on.
"Što se tiče carine, trenutno posmatramo i kontrolišemo kretanje robe i ljudi preko granice, pregledamo dokumente i radimo na razmeni informacija između kosovske i srpske strane. I uspeli smo da smanjimo krijumčarenje i organizovani kriminal, ali stižemo do određene granice gde se završava tehnički aspekt našeg angažovanja", rekao je Kermabon.
De Kermabon je rekao da postoji mnogo problema vezanih za naplatu poreza, navodeći da je to nije nadležnost Euleksa već "razgovor između različitih predstavnika EU, Beograda i visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton".
Na pitanje da li Euleks možete održati proces vođi "Samoopredeljenja" Aljbinu Kurtiju, Kermabon je rekao da se Kurti mora pojaviti na suđenju, a razlog zašto to do sada nije učinjeno jeste taj da je pravosuđe na Kosovu još uvek slabo.
De Kermabon je ocenio da je požar u objektu Euleksa, kada je sagorela arhiva vezana za organizovani kriminal, prema rezultatima istrage, izbio zbog loše električne instalacije i navo da tamo nije bilo nikakvih dokaza.
On je kao jedan od prioriteta naveo sud u Mitrovici.
"Radimo na tome da vratimo srpske i albanske sudije i tužioce sa Kosova. Dva puta sam bio u Beogradu, gde smo se sastali i razgovarali o svemu tome i dogovorili se da se redovno sastajemo kako bismo pokušali da izgradimo poverenje", rekao je on.