Prati svetske operske zvezde

0

Petar i Daliborka sa sinovima

Petar Maksimović iz Jagodine predaje violinu na konzervatorijumu Prajner u Beču. Angažovan je i u bečkoj filharmoniji i bečkoj državnoj operi.
Odrastao je u muzičkoj porodici. Deda Periša, od čije se violine ni danas ne odvaja, svirao je u Kraljevoj gardi, otac Aleksandar je klavirista, a stričevi su mu takođe muzičari. Petar je violinu počeo da svira već sa četiri godine, a formalno muzičko obrazovanje stekao je u klasi Žive Petrovića, legendarnog jagodinskog profesora violine. Prve nastupe imao je na pozornici jagodinskog Kulturnog centra, koja mu je tada izgledala ogromno. Završio je srednju, pa Višu muzičku školu u Nišu, dok je zanat ispekao kao orkestarski muzičar pod palicom Darinke Matić-Marović, Dejana Savića i drugih eminentnih muzičara. Njegova karijera počela je vrtoglavo da napreduje nakon odlaska u Beč.
– Moja supruga Daliborka ima običaj da kaže da me je ljubav odvela u Beč. Verovatno je to tačno. Daliborka je bila četvrta generacija familije Budrimani koja je živela u prestonici Austrije. Došla je u Srbiju zbog smrtnog slučaja u porodici, upoznali smo se i brzo venčali. Onda mi je pre 13 godina predložila da odemo u Beč, jer nije više mogla da gleda kako se mučim po Srbiji svirajući u raznim orkestrima. Bila je u pravu – kaže Petar.
Otišao je na konzervatorijum da bi podučavao prilično lošeg studenta violine, poreklom iz Srbije, kome je od toga da li će da položi ispit, zavisilo i ostanak u Beču. Kada je komisija videla kako je napredovao za samo tri dana, htela je da zna ko ga je podučavao. Pošto mu je rekao da mnogi profesori takav uspeh ne mogu da postignu godinama i kada ga je čuo kako svira, direktor konzervatorijuma je Petru odmah ponudio mesto na katedri. Sviranju iz duše Petar je podučio nekoliko stotina studenata iz celog sveta. U Bečku filharmoniju dospeo je u vreme kada je njen dirigent bio čuveni Maris Jansons. Svirao je i pod palicom Zubina Mehte, Valerija Gergijeva, Franca Velzera-Mosta i mnogih drugih. Njegova violina pratila je najveće operske zvezde, poput Ane Netrebko, Eline Garanče, baritona Željka Lučića i tenora Zorana Todorovića.

O Srbiji učila iz istorije
– Rođena sam u Beču, o Srbiji sam učila iz istorije, a jezik sam naučila zahvaljujući Petru. Uz njegovu pomoć naučila sam i da kuvam srpska jela. Nisam se pokajala što sam zbog njega ostavila posao, ali sam sigurna da on nikada ne bi stekao ovakvu slavu da smo ostali u Srbiji – kaže Daliborka.

Daliborkin pradeda u Minhenu
Inače, prvi Budrimani, čije je poreklo u Lukovu, bio je Daliborkin pradeda Ljuba Mirković, koji je 1968. godine otišao u Minhen. Posle šest meseci preselio se u Beč, gde je došao i ostatak ove velike familije. U Beču su i Daliborkini roditelji, otac Jova, zvani Dragi, i majka Velika. Otac je godinama bio vlasnik privatne firme Blic blank, koja se bavila čišćenjem enterijera.

Petar, koji iz prethodna dva braka ima tri sina, Aleksandra, Jovana i Gorana, sa Daliborkom sinove Nikolu i Dejana. Muzikom se niko aktivno ne bavi, ali imaju sve instrumente. Pored njihovih sinova, sa Petrom i Daliborkom u Beču živi i unuk Aleksandar, sin jedne od Daliborkinih kćerki. On je šesta generacija familije Budrimani koja je u Beču, dok su Petrovi i Daliborkini sinovi peta generacija.
– Kada sam upoznala Petra radila sam kao knjigovođa u jednoj bečkoj firmi. Odmah sam ostavila posao, jer sam upoznala nekog ko mi je vrlo blizak.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here