Svi zaintersovani poslodavci koji žele da se uključe u model dualnog obrazovanja za narednu školsku godinu mogu podneti prijavu Privrednoj komori Srbije. Prijave poslodavaca su otvorene do 15. januara 2025. godine.
Poslodavci se prijavljuju putem veb portala Privredne komore Srbije http://portal.dualnoobrazovanj… na kojem najpre kreiraju profil kompanije i na jednostavan način, u tri koraka, podnose prijavu za uključivanje u model dualnog obrazovanja. Prilikom prijavljivanja, osim kreiranja profila kompanije, poslodavci podnose Izjavu o spremnosti za uključivanje u dualno obrazovanje i Zahtev za proveru ispunjenosti uslova za izvođenje učenja kroz rad. Prateću dokumentaciju za akreditaciju poslodavci dostavljaju najkasnije do 15. januara, elektronskim putem na mejl: obrazovanje@pks.rs ili na adresu Privredne komore Srbije, Resavska 13-15, Beograd. U razmatranje se uzimaju samo potpune prijave.
Sve prijave koje sadrže potpunu dokumentaciju biće objedinjene u predlog Plana za uključivanje poslodavaca u dualno obrazovanje koji PKS zvaničnim putem dostavlja Kancelariji za dualno obrazovanje i NOKS. Konačnu odluku o strukturi upisa i odobrenim dualnim profilima doneće Ministarstvo prosvete objavljivanjem Konkursa za upis učenika u srednje škole, koji se očekuje aprila 2025. godine.
Od sledeće, školske 2025/2026. godine, u ponudi za realizaciju po dualnom modelu će se naći više od 86 obrazovnih profila, što znači da se nastavlja trend porasta realizacije obrazovnih profila po dualnom modelu obrazovanja. Dualno obrazovanje realizuje se u različitim područjima rada, te se u dualni model obrazovanja mogu uključiti kompanije iz različitih oblasti poput geodezije i građevinarstva, elektrotehnike, mašinstva i obrade metala, poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane, saobraćaja, tekstilstva i kožarstva, trgovine, ugostiteljstva i turizma, šumarstva i obrade drveta, hemije, nemetale i grafičarstvo, kao i zdravstva i socijalne zaštite.
Šta dualno obrazovanje nudi kompanijama?
Kvalifikovan i obučen kadar spreman da se odmah uključi u proces rada; znatno smanjenje troškova za obučavanje i uvođenje radne snage u poslovne procese kompanije; mogućnost učestovanja poslodavaca u kreiranju obrazovnih profila i prilagođavanju sistema obrazovanja u skladu sa poslovima i potrebama poslodavaca; brz odgovor sistema obrazovanja na promene na tržištu rada; učestvovanje poslodavaca u procesu raspoređivanja učenika; promovisanje društvene odgovornosti poslodavca; uključivanje na dobrovoljnoj osnovi.
Da je dualni model obrazovanja po meri privrede pokazuju podaci o broju kompanija koje su se priključile realizaciji dualnog obrazovanja. Preko 1.100 kompanija je deo dualnog obrazovanja u Srbiji, dok je kroz dualni obrazovni sistem prošlo više od 16.000 učenika koji su pohađali nastavu u više od 186 škola širom Srbije.
Na zvaničnom sajtu dualnog obrazovanja (dualnoobrazovanje.rs) mogu se pronaći sve bitne informacije koje se tiču samog uključivanja poslodavaca u ovaj model obrazovanja, kao i sve važne informacije o obrazovnim profilima koji su u ponudi za narednu školsku godinu.