Sagovornici “Vesti” su jednoglasni da plan Rusije nije da se u izvesnoj budućnosti otvori neko novo oružano žarište. General Luka Kastratović podseća da takve aspiracije imaju isključivo SAD i njeni saveznici.
– Dovoljno je pogledati vojnu kartu sveta i videti da su različiti vidovi i rodovi Oružanih snaga SAD raspoređeni u deset Združenih komandi oružanih snaga SAD, raspoređenih širom sveta. Amerika ima svoje Združene komande u evropskoj zoni, u zoni Severne Amerike, u zoni Centralne i Južne Amerike, u zoni Afrike, za Tihi okean… U tim zonama na oko 800 vojnih baza raspoređeno je oko 350.000 vojnika, što je promenljivo, zavisno od konkretne vojnopolitičke situacije. Među tim bazama je i baza Bonstil na KiM, čija je izgradnja planirana pre agresije (rata) na SRJ – Srbiju. Istovremeno, Rusija nema nameru da osvaja svet i instalira vojne baze van svoje teritorije, već da se razvija i učvršćuje saradnju u međunarodnoj zajednici na rarvnopravnoj osnovi, u miru, bez diktata spolja, uz vraćanje poverenja i poštovanje Organizacije Ujedinjenih nacija – naglašava general Kastratović.
Živadin Jovanović, predsednik Beogradskog foruma za svet ravnopravnih takođe ne smatra da Rusija razmišlja o otvaranju novog “fronta”.
– Sigurno je da Rusija, ali i zemlje Latinske Amerike i Afrike koriste ovakve posete da ojačaju svoj međunarodni položaj i ugled, da podstaknu međusobnu podršku, saradnju i razvoj. Ne verujem, međutim, da kod bilo koje zemlje globalne većine postoji raspoloženje za “frontove” ili “blokove”. One su za koegzistenciju, slobodni izbor puteva razvoja, za multipolarni, demokratski međunarodni poredak, protiv hijerarhije, šablona, sankcija ili podela na “demokratije” i “autoritarne”. Na posete Lavrova gledam kao izraz aktivne, multi-vektorske spoljne politike vođene interesima svetske sile. Pritom, Rusija koristi jednako veliki minuli doprinos dekolonizaciji i poverenje zemalja rastuće moći, greške vodećih sila tzv. kolektivnog Zapada – nosilaca neokolonijalizma, hegemonizma i unipolarnog poretka, kao i rastuću zainteresovanost globalne većine za odnose ravnopravnosti, uzajamno korisne saradnje i ravnomernog razvoja – naglašava bivši šef jugoslovenske diplomatije.
Dvostruki standardi
Tokom višednevne posete zemljama Južne Amerike, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov imao je više važnih susreta sa svojim kolegam, ali su mnogo važnije poruke koje su se mogle čuti. Jedna od njih je da “zapadne zemlje koriste praksu dvostrukih standarda gde god im to odgovara”, a kao primere je naveo situaciju s Krimom i Kosovom. Šef ruske diplomatije je podsetio da je Zapad osudio referendum na Krimu, ali da je priznao referendume na Kosovu i Folklandskim ostrvima.
– To su tri primera gde su primenjeni potpuno različiti standardi – dvostruki, trostruki, koji u suštini karakterišu stav Zapada po bilo kom pitanju koje je od bilo kakve važnosti za savremene međunarodne odnose – rekao je Lavrov u Karakasu nakon sastanka sa ministrom spoljnih poslova Venecuele Ivanom Hil Pintom.
Lavrov je istakao da se Rusija zalaže za primenu pravila Povelje UN.