Naime, taj metohijski kraj pre nekoliko dana je pogodilo nevreme, a u okolnim selima su, kako navode, popadale bandere, zbog čega je došlo do prekida strujne mreže. I to samo Srbima povratnicima, tvrde oni.
Nakon tri dana bez struje, porodice su praktično odsečene jer nemaju čime da napune mobilne telefone u kojima da bi dozvali nekoga u pomoć. U selu Žač, među deset srpskih povratničkih porodica je 14-oro dece, od kojih najmlađe ima godinu i po dana. Polako ostaju i bez hrane, jer kako Žačani navode hrana po frižiderima i zamrzivačima se pokvarila i bačena je na đubrište.
Često žrtve napadaNakon što su 1999. godine izbegli, Srbi su se u to selo vratili pre četiri i po godine i od tada su bili žrtve napada. Dočekani su kamenicama, na njih je pucano, rušeni su zidovi na njihovim kućama, krali su im krave. |
Zbog nedostatka struje nema ni vode, jer se ova domaćinstva snabdevaju vodom koju pumpama crpe iz bunara. Nebojša Drljević, koji je jedan od prvih povratnika koji su se samoinicijativno 2010. godine, u tom trenutku bez ičije pomoći, vratili u rodni kraj, navodi da je reč o smišljenom i neodgovornom ponašanju predstavnika KEDS-a. On ističe da deo sela u kojem žive i Srbi i Albanci ima struju, kao i svi okolni zaseoci, nastanjeni albanskim stanovništvom.
– Struju jedino nema naših deset povratničkih domaćinstava sa 25 članova, od kojih je sedmoro dece mlađe od 12 godina – kazao je Drljević.
Poslednjeg među povrtanicima, Slavišu Komatovića, koji se nedavno vratio sa suprugom Oliverom i troje dece, i čeka da počnu radovi na njegovoj kući, nakratko smo uspeli da dobijemo na telefon. Potvrdio je da su srušene bandere i da će se mreže uspostaviti i struja doći.