Administracija Donalda Trampa će odustati od Ohridskog sporazuma i ponovo vratiti ideju o podeli Kosova, ocenio je vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu Timoti Les.
– Očekujem da će događaji pratiti presedan iz 2017. i 2018, kada je prva Trampova administracija potvrdila vođstvo u dijalogu nakon što je EU dokazala nesposobnost da posreduje u pronalaženju rešenja – kazao je Srni, ocenivši da će verovatno Trampova administracija odustati od Nacrta sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Prištine i Beograda, od Ohridskog sporazuma, jer Vašington nije bio deo njegovog stvaranja.
Les nije usamljen u ovakvoj analizi, jer s dolaskom novog stanara u Belu kuću, sve češće se u Srbiji i van nje čuje da bi Tramp mogao da uzme u svoje ruke dijalog Beograda i Prištine i dovede do prihvatljivog rešenja.
Ispunjenje obaveza
Profesor bezbednosnih nauka Miroslav Bjegović kaže za “Vesti” da je sa dolaskom Donalda Trampa i njegove administracije na čelo Sjedinjenih Američkih Država, realno je da oni pokrenu Briselski sporazum tako što će prištinsku stranu primorati da ispuni svoje potpisane obaveze kao i onu najvažniju, a to je Zajednica srpskih opština.
– Ono što bi bio iskorak više je razgraničenje, a ne podela na severni i južni deo Kosova i Metohije, gde bi severni ostao u sastavu Srbije, dok bi u južnom delu Srbi imali imali sva zagarantovana prava nacionalne manjine, u opštinama gde su u većini formiranje lokalne vlasti, a u skupštini zagarantovana mesta. Ovo bi Tramp zasluženo prikazao kao njegovu veliku pobedu i rezultat u okončanju decenijskog sukoba – ukazao je naš sagovornik.
Prema rečima Bjegovića, što se tiče Ohridskog sporazuma koji je vodila Evropska unija, a srpska strana ga nije potpisala, taj sporazum postaje apsolutno nevažan i nepostojeći, a naročito zato što SAD nisu učestvovale u njemu i, iz tih razloga, postaće mrtvo slovo na papiru.
Pomeranje granica
Timoti Les smatra da će se SAD usredsrediti na centralno pitanje šta vlastima Srbije treba od Prištine da bi pitanje nezavisnosti prodala skeptičnoj javnosti.
– To će ponovo vratiti ideju o podeli, koja se podudara sa Trampovom idejom da se granice mogu pomeriti ako je to u interesu SAD – kazao je Les i dodao da će Tramp nastaviti da koristi sve navedeno, ali u drugačije svrhe, pre svega da natera Albance da sarađuju u okviru procesa pregovora u kojem se moraju odreći Severa Kosova.
Sam nacrt Ohridskog sporazuma je, kako ističe Les, ionako mrtvo slovo, prerano potpisan, neprivlačan obema stranama i bez ikakvih sredstava za sprovođenje.
– Trampova administracija će zauzeti pozitivniji stav prema Beogradu, imajući u vidu da Srbija ima status najvažnije države u regionu, tako da očekujem promene u mandatu nove administracije prema Srbiji – kaže on. Les smatra da će Tramp hteti da odvuče Srbiju od Kine i Rusije, a potrebna mu je i podrška Beograda u rešavanju pitanja statusa samoproglašenog Kosova, što američki lider želi da uradi.
Nagrada za mir
Miroslav Bjegović smatra da bi američki predsednik Donald Tramp mogao da ima dobre izglede za osvajanje najprestižnije svetske nagrade.
– Rešavanjem pitanja Kosova i Metohije, izraelsko-palestinskog sukoba i rusko- ukrajinskog, Tramp je na putu osvajanja Nobelove nagrade za mir – kazao je Bjegović.
Ravnodušnost prema BiH
Timoti Les tumači da bi ravnodušnost Trampa u vezi sa situacijom u BiH mogla da stvori vakuum u kojem bi Srbi i Srpska mogli da traže veću autonomiju bez straha od kazne iz Vašingtona. Nije, kaže, poznato kako bi Trampovi zvaničnici i diplomate reagovali na to, ali je ocenio da Tramp, ako bi ga neko izvestio o situaciji u BiH, “ne bi saosećao sa nacionalnim ciljevima Srba”.
– Moglo bi da se desi da administracija SAD ostane verna politici protivljenja fundamentalnim promenama u BiH, ako to ljuti Bošnjake i dovodi do rizika od nove nestabilnosti. Ne očekujem veće promene u politici SAD prema BiH, za koju Tramp nije pokazao interes, usled odsustva snaga SAD i ograničenog uticaja Kine – kazao je i dodao da nije verovatno da Tramp podrži Srbe u traženju veće autonomije, ali važi i obrnuto, jer će njegova nezainteresovanost stvoriti vakuum moći i Srbi mogu da traže veću autonomiju bez straha od kazne.
Povodom najnovijih sankcija SAD, smatra da je jasno da su bile pokušaj Bajdenove administracije da još jednom “ošamari” Srbe pre nego što napusti Belu kuću.