Udruženje likovnih umetnika “Uroš Predić” Švajcarska obeležilo je jubilej, 30 godina postojanja, brojnim kulturnim događajima u Bazelu koje su zajednički nazvali “Identit?”. Prvo je svečano otvorena izložba kojoj je pored aktivnih članova prisustvovala i Vesna Pantić, istoričar umetnosti, osnivač i nekadašnji kurator udruženja. Muzički gosti bili su Klassik Nuevo.
Dan posle otvaranja izložbe u galerijskom prostoru održan je mini turnir Srpskog šahovskog kluba SORAB iz Bazela, sledećeg vikenda organizovane su likovna radionica za odrasle i poseta đaka srpske dopunske škole. Priređen je mali sajam knjiga uz književno veče Udruženja srpskih pisaca Švajcarske i nastup Umetničkog centra SOKO.
Udruženje “Uroš Predić” je pokušalo da u jednoj nedelji spoji i poveže što više pojedinaca i udruženja dijaspore univerzalnom temom identiteta. Na mnogim jezicima reč identitet počinje isto, ali se završava različito, zato na kraju nezavršene reči stoji znak pitanja. Umetnici su postavili pitanja: ko smo mi posle toliko godina u inostranstvu, koje su naše lične priče, šta nam je nametnuto ili nije? Identitet za svakoga znači nešto drugo, ujedno uvek nas deli, ali i sve spaja. Pored odgovora na pitanje kroz slike, fotografije i skulpture, umetnici su na ovu temu odgovorili i pisanom rečju na plakatima, na kojima su na različitim jezicima ispisane lične misli o identitetu.
– Jedan od ciljeva našeg udruženja jeste povezivanje naših umetnika u dijaspori. Godinama upoznajemo i spajamo ljude. Rađaju se nova poznanstva, projekti, dešavanja i divna dela. Čak i kada ona nastavljaju da žive van okvira naših aktivnosti, mi smo srećni, jer smo pokrenuli nešto. Želja nam je bila da za jubilej povežemo ne samo pojedince sa publikom, već i da umrežimo više udruženja dijaspore. Našu galeriju smo za vreme izložbe ustupili udruženjima kako bismo povezali likovnu umetnost sa drugim aktivnostima. Srećan sam da smo uspeli u tome. Energiju koju smo stvorili osetili su svi, kao i posetioci izložbe, i ona nam daje podstrek za nove kreativne ideje i sličnu vrstu saradnje u budućnosti. Ovom prilikom posebno bih zahvalio Saši Stahinoviću iz MI Helvetia, koji se zainteresovao za naš projekat i podržao nas medijski – navodi Dejan Milić, predsednik Udruženja likovnih umetnika “Uroš Predić”.
Kulminacija ove nedelje umetnosti i sabornosti u Bazelu bilo je književno veče u izložbenoj galeriji koju su svojim glasovima dodatno oplemenili “sokolići” iz Umetničkog centra SOKO i Marta Adamović na violini uz klavirsku pratnju Erike Firkal.
Ovaj događaj okupio je ljubitelje umetnosti i književnosti, s posebnim naglaskom na saradnju između pisaca, slikara i umetničkih centara, a Udruženje srpskih pisaca Švajcarske predstavilo je jubilarni 20. zbornik “Zaveštanja”. Članovi USPŠ Snežana Milanović, Dragan Mihailović, Monika Aleksia, Mirjana Cvijanović, Biljana Mihajlović, Snežana Petrović, Zdravko Lazarević, Mirjana Drljača i Daliborka Šišmanović Kepčija predstavili su svoja dela brojnoj publici.
Žaklina Marković Mitić, predsednica druženja srpskih pisaca Švajcarske, osvrnula se na uspešnu saradnju.
– Povezivanje književnosti i slikarstva u zborniku “Zaveštanja” ove godine predstavlja značajan korak u zajedničkim nastojanjima da proširimo granice kreativnog izražavanja. Saradnja sa Udruženjem “Uroš Predić” donela je jedinstvenu sinergiju reči i slike, a ovakvi projekti ne samo da nas podstiču na stvaranje, već i omogućavaju da naša dela dopru do šire publike. Verujem da zajednički rad doprinosi jačanju kulturne scene srpske dijaspore i inspiriše nas za buduće poduhvate.
Andrijana Adamović, čelnica UC SOKO, ističe da su privilegovani što je Udruženje “Uroš Predić” izabralo Bazel da u njemu obeleži jubilej.
– Zahvaljujući tome mogli smo da prisustvujemo svim događajima koji su u sklopu izložbe organizovani. Otvaranje izložbe je bilo veličanstveno, a cela moja porodica je pohađala kurs slikanja. Na književnoj večeri USPŠ pevala je dečja grupa Umetničkog centra SOKO. Imali smo priliku da spojimo snage naših udruženja i pokažemo koliko je sabornost važna za kulturnu scenu. Atmosfera je bila neverovatna, a ovo pokazuje koliko zajedno možemo postići i koliko je umetnost moćna u povezivanju ljudi.
Lili i mačka
Živadinka (Dinka) Milosavljević, predsednica Srpskog šahovskog kluba SORAB, na svemu čestita organizatoru i svim umetnicima.
– Ovo je događaj koji je okupio naš narod na jednom mestu, razmena energija prodrmala je naša bića i obogatila nas i podigla za stepenik više. Sve slike svojom energijom otvaraju novi kanal uzvišenja, a koliko je sve autentično dokazuje i to što je moje kuče, Lili, išlo od slike do slike i znatiželjno posmatralo. Kada je naišla na mačku, Lili je snažno počela da laje, svi smo se smejali, ali to je dokaz da je slikar preneo energetski mačku na platno. Sjajna je i ideja da i drugi klubovi kao što je šahovski nađu svoje mesto na izložbi.
Divan događaj
Dr Dušica i dr Tomislav Simić iz Soloturna zahvaljuju likovnim umetnicima za nadahnute sate zajedništva i druženja.
– Kao i svake, tako i ove, jubilarne godine, pravo je zadovoljstvo videti nadahnuta dela vrednih i talentovanih umetnika Udruženja “Uroš Predić”. Oni ulažu veliki entuzijazam i ljubav da približe umetnost i talenat svim ljubiteljima slikarstva, vajarstva, fotografije inspirisanih životom i maštom. Posebno zanimljivo ove godine za nas kao posetioce bilo je uključivanje dece u kreativni i pedagoški program gde se vidi posvećenost svih članova da se mališanima podrži sloboda i maštovitost u kreativnom iskazivanju. Tako je divan osećaj biti deo ovakvog događaja koji nas sve kako duhovno tako i emocionalno osvežava, obogaćuje, inspiriše i osnaži.
Mladi da istraju
Ljiljana Putinčanin, članica i bivša dugogodišnja predsednica “Predića”, na pitanje šta joj je bila motivacija i odakle joj snaga da svih ovih godina i pored puno prepreka ne odustane, odgovara da su ljubav najbližih, tolerancija i poštovanje bili najjači motori za sve.
– U suštini život nas nosi nekom rekom, ne znam ni kako se ona zove. Nekada se nije znalo za konkurenciju, niti je bilo važno ko si ili šta imaš. Danas vi, mladi, imate mnogo više, ali sve što vam je više dato u materijalnom životu, oduzima vam se teretom neosetnog nametanja obaveza i očekivanja. Želim i ovim novim mladim generacijama da istraju, ali znam da to u današnje vreme nije nimalo lako.
Slikanje dušu oplemenilo
U okviru proslave jubileja organizovana je slikarska radionica “Modne ilustracije na platnu – slikaj kao Milena Pavlović Barili”, u kojoj je učestvovalo 12 gostiju iz Bazela. Slikali su kopirajući modne ilustracije naše poznate umetnice Milene Pavlović Barili, koja je između dva rata objavljivala u njujorškom časopisu “Vogue”.
– Uz druženje, muziku i čašicu vina, sklopljena su nova poznanstva, a nastale su slike zavidnog umetničkog kvaliteta. Posebno sam bila ponosna kada sam te večeri shvatila da je u istoj nedelji u Beogradu otvorena izložba “Dualnost Milene Pavlović Barili” – kaže Marija Barišić, modna kreatorka, potpredsednica ULU “Uroš Predić”, organizatorka radionice i višestruka učesnica beogradskog Fešnvika.
Marija Ilić, učesnica kursa, navodi da je prisustvovala raznovrsnim manifestacijama naše dijaspore, ali da se prvi put sreće sa ovakvom vrstom događaja.
– ULU “Uroš Predić” zajedno sa USPŠ oplemenilo je mene, prosečnu Srpkinju, delima talentovanih umetnika. Svojim znanjem i veštinama pokušali su da svima nama koji smo bili prisutni učine svakodnevicu svetlijom, šarenijom i bogatijom za jedno predivno iskustvo. Kurs “Slikaj kao Milena Pavlović Barili” imao je posebnu čar. Zajedno sa sestrom osetila sam čar srpskog duha, koji je mojoj porodici i meni probudio maštu i želele bismo da se sve naše kulturne vrednosti objedine i makar jednom godišnje odvijaju ovako na jednom mestu. Takvo okupljanje bi nas podsećalo na značaj kulture, istorije, sporta i muzike za sve nas Srbe u dijaspori.
Razmenile poklone
Mlada Marta Adamović ističe da ju je na otvaranju izložbe opčinila jedna slika.
– Čim smo ušli, videla sam prelepu sliku šarene, slatke ribice, pa sam poželela da je kupim. Neprestano sam molila mamu da mi dozvoli da je kupim jer sam prošle nedelje na jednom koncertu zaradila svoj prvi honorar. Dok sam kupovala sliku, imala sam čast da pričam sa slikarkom Nevenom Mučić i saznala kako nastaje umetničko delo. Sledećeg dana smo na istom mestu igrali šah. Bila sam najmlađa tamo, ali sam uspela jednom da pobedim. Dok sam igrala šah, prišla mi je Nevena i rekla da želi da mi pokloni sliku koju izaberem! Dodala je da ne slika da bi prodala slike, nego da bi neko uživao u njima. Bila sam veoma ponosna jer je Dinka iz Soraba rekla da je taj poklon jedno veliko hvala za svu muziku koju dajem, da mi se sad vraća. Odlučila sam da Neveni isheklam pernicu crno-ljubičaste boje – priča u dahu Marta.
Ona je kasnije išla na kurs slikanja.
– Učili smo da slikamo kao Milena Pavlović Barili. Sa mnom su bile sestra Petra, naša drugarica Mia, kao i moj tata. Neveni sam dala to što sam joj isheklala i ona je bila oduševljena. To je bilo prvi put da nekome ko nije iz moje porodice poklonim nešto što sam sama napravila i bila sam uzbuđena.