Velika koalicija se usaglasila oko izmena kojima želi da zaštiti stanare od drastičnih povećanja stanarina do kojih je naročito dolazilo u velikim gradovima i univerzitetskim centrima. Nacrt zakona predviđa da, prilikom sklapanja novog ugovora o stanovanju, u određenim delovima kirija može da raste maksimalno 10 odsto preko prosečnog nivoa u tom delu grada.
Novina u odnosu na prvobitne planove koalicije je da su stanovi u novogradnji trajno izuzeti od ovog pravila, a ne samo oni koji se prvi put useljavaju, kako su zahtevali socijaldemokrati. Tako će se, kako se navodi, podsticati nove investicije u ovoj grani.
Takođe, ubuduće će maklera plaćati ona strana koja ga je angažovala, a ne kao što je bilo do sada slučaj da proviziju automatski plaća stanar.
Ministar pravde i zaštite potrošača Hajko Mas je sa koalicionim frakcijama postigao dogovor za bolju zaštitu od nekontrolisanog povećanja kirija. On je još u julu nagovestio ovakav korak.
"Znamo da se trenutno mnogo investira u stambenu izgradnju. Želimo da zadržimo investicionu spremnost", poručio je tada Mas.
Pre toga je tržište nekretnina stalno upozoravalo da bi kočenje stanarina ugušilo izgradnju. Opozicija je kritikovala Masa da je poklekao pred građevinskim lobijem i zahtevala drugačije mere kako bi i ubuduće mogle da se obezbede jeftine kirije.
Sada je postignuto da su novi stanovi ne samo pri prvom useljavanju, nego i posle drugog, trećeg ili četvrtog menjanja stanara pošteđeni od utvrđivanja gornjih limita za kiriju. Isto važi i za useljavanje u stan u kojem je izvršeno kompletno renoviranje.
Kočnice za kirije bi važile samo u određenim delovima gradova gde je napeta situacija na tržištu stanova, a kritične punktove definišu pokrajine za period od pet godina. To ograničenje je takođe bilo zahtev Unije.
"Kirije moraju da budu dostupne i za one sa prosečnim zaradama", objasnio je Mas.
Po njegovom mišljenju neprihvatljivo je povećanje kirija u tim oblastima do 30 i 40 odsto.
Zakonske novine na tržištu nekretnina bi trebalo da stupe na snagu u prvoj polovini iduće godine.
Metropole samo za bogate
|