Potpisani dokument predviđa postepeno ukidanje tarife za roming, od 1. januara 2015. godine.
"Dinamiku smanjenja cena utvrdiće koordinaciono telo sastavljeno od država potpisnica, najkasnije u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora", rekao je novinarima u Budvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić.
Crna Gora, Srbija, BiH i Makedonija su se sporazumom obavezale da maksimalne cene rominga, telefoniranja, slanja poruka i prenosa podataka u mreži mobilne telefoniije u inostranstvu, budu na nivou cena u zemljama EU.
Građani EU od 1. jula ove godine plaćaju upola manju cenu za usluge rominga nego što je to slučaj bio ranije i ta odluka o dozvoljenim roming tarifama je korak ka konačnom ukidanju te vrste usluge, a najkasnije do kraja 2015. godine.
Sporazumu mogu pristupiti sve države regiona i Evropske unije.
Primena međudržavnog sporazuma ne zavisi od saglasnosti operatera mobilne telefonije i države potpisnice će u narednih 30 dana uskladiti zakone sa sporazumom o nižim tarifama za roming.
"Predstoji razgovor za telekomunikackonim operaterima za koje je jasno da neće biti oduševljeni. Ovo je regionalna inicijativa i model saradnje koji stvara osnov da se olaksa život građana i izjednači sa standardom građana EU’, rekao je Ljajic.
Ministar tgransporta i komunikacija u BiH Damir Hodžić rekao je da su bosanskohercegovački operateri koji su u vlasništvu države saglasni da se tarife za usluge rominga snize.
Ljajić je rekao i da će države potpisnice tražiti od EU da građani regiona, kada putuju u EU, plaćaju iste cene roming usluge kao i potrošaci iz Unije.
Takvu inicijativu Brisel je ranije odbio.
"Prva takva naša inicijativa je odbijena. Nismo optimisti, ali ćemo pokušati", dodao je Ljajić.