Istočna obala Australije baš nema vremena za predah – posle katastofalnih požara i suše pre nešto više od godinu dana, a zatim i skoro 12 meseci pandemije, najnaseljeniji deo države pogodile su poplave kakve se ne pamte u poslednjih 60 godina.
Strahovito nevreme, praćeno olujnimvetrom i dugotrajnim obilnim padavinama, već danima se ne smiruju duž gotovo cele obale NSW i jugoistoka Kvinslenda. Rekordna količina kiše dovela je do izlivanja reka iz korita, a po prvi put posle pet godina voda je počela da preliva preko brane Varagamba zapadno od Sidneja.
Najteže su stradali delovi severne i srednje obale Novog Južnog Velsa, na potezu od Kofs Harbora, preko Port Mekvorija, Tarija i Nelson Beja. U ovim krajevima beleženo je i preko 400 milimetara kiše za 24 sata, pa su se veliki delovi urbanih i ruralnih sredina našli pod vodom.
U nedelju ujutro proglašeno je stanje prirodne katastrofe, a spasilačke ekipe morale su čak i helikopterima da izvlače ljude iz poplavljenih kuća u nekim od najugroženijih mesta.
Duž obale evakuisano je na hiljade domaćinstava, a lokalno stanovništvo se očajnički borilo da spasava ne samo ljudske živote, već i životinje na farmama. Uprkos tome na stotine grla razne stoke se izgubilo u uslovima strahovitog nevremena i mnogi vlasnici tragaju za njima.
U Sidneju je najteža situacija na zapadu i severozapadu grada, mada su ugrožena i naselja na istoku grada, kao što su Rendvik i Vulara. Na zapadu je situacija ipak daleko dramatičnija, zbog prelivanja brane Varagamba, usled čega je došlo do izlivanja vode iz reke Nepien, kao i reke Hoksburi na severozapadnom obodu grada.
– Ovakve padavine se dešavaju jednom u 50 godina. Teško mi je što ovo moram opet da izgovorim, ali naredna nedelja neće biti nimalo laka za sve nas u NSW – rekla je premijerka ove države Gledis Beredžiklijan i najavila da će prema procenama meteorologa nevreme u nekim delovima države potrajati skoro do kraja sedmice.
Najteža situacija je u predgrađima na krajnoj periferiji Sidneja – u Penritu, Imu Plejnsu, Vindzoru i Volasiji, gde su pojedini delovi stambeni delovi naselja evakuisani. Sva ova predgrađa nalaze se neposredno pored najužih delova rečnih korita Nepiena i Hoksburija, koji se nemilosrdno izlivaju na obalu i dalje u ravnicu. Hoksburi je kod Vindzora čak dostigao tri metra viši vodostaj od nivoa plavljenja – čak 15 metara dubine!
Usled poplava, od juče se ne održava nastava u čak 137 škola duž obale Novog Južnog Velsa, tako da će se mnogi đaci ponovo vratiti učenju na daljinu, kao što su to morali da rade i većim delom prošle godine zbog pandemijskih restrikcija.
Do srede u podne zatvoren je i aerodrom u Njukaslu, gde su se neposredno uz obalu aktivirala klizišta koja su ugozila nekoliko desetina kuća smeštenih tik uz okean.
Služba za hitne intervencije primila je preko 7.000 poziva za pomoć, a u poplavljenim područjima obavljeno je preko 670 akcija spasavanja.
U većini pogođenih mesta duž severne i centralne obale NSW pod vodom je na stotine kuća, radionica, kao i niz ugostiteljskih objekata u centralnim ulicama manjih mesta. U Port Mekvoriju, Kkofs Harboru i Tariju automobili su plutali ulicama, a mnogi parkovi su pretoreni u jezera iz koji samo više vrhovi uličnih svetiljki.
Prema prognozama meteorologa, sutra bi trebalo da dođe do stabilizacije u Sidneju i okolini, ali ne i na severu države, gde bi nevreme moglo da potraje sve do petka. Takođe, očekuje se da će se danas ovaj sistem visokog atmosferskog pritiska preneti i severnije ka Brizbejnu, kao i na severoistok Viktorije.
Solidarnost na delu
Ugroženim područjima NSW odmah je upućena pomoć iz drugih australijskih država. Još u subotu su u poplavljena područja počeli da pristižu pripadnici službi za vanredne situacije iz Kvinslenda, Južne Australije i Viktorije, koji su se priključili kolegama iz Novog Južnog Velsa u operacijama spasavanja lokalnog stanovništva.
Solidarnost se još jednom pokazala na delu među ljudima iz različitih australijskih država, kao i prilikom nedavnih požata u blizini Perta i tokom crnog leta 2019-2020. u Novom Južnom Velsu i Viktoriji.
Najveće poplave od 1961.
Zvaničnici iz Biroa za meteorologiju kažu da je nivo plavljenja reke Nepian na zapadu Sidneja jednak strahovitim poplavama iz 1961. Prema rečima menažera službe u BOM Džastina Robinsona, nivo reke je jednak događaju od pre 60 godina, a daleko veći od poplava iz februara prošle godine, kao i onih većih iz 1990. i 1964.
– Ovako nešto se odavno nije dogodilo. Imamo poplavu ravnu onoj iz 1961. godine – rekao je Robinson.
Pomoć države
Savezna vlada Australije počela je isplatu jednokratne pomoći svima kojima su kuće oštećene ili uništene u poplavama. Svakoj odrasloj osobi pripada po 1.000 dolara, a deci po 400 dolara.
Takođe, Morisonov kabinet je odlučio da proširi listu opština u kojima se ljudi mogu prijaviti za državnu pomoć u slučaju nepogoda, koja je sada dostupna za opštine Blektaun, Plave planine, Kamberlend, Kembeltaun, Kemden, Kenterburi-Benkstaun, Ferfild, Hoksburi, Hornsbi, Unutrašnji zapad (Inner West), Kuringai, Liverpul, Severne plaže, Paramata, Penrit, Saterlend, Hils i Volondili.
Za više informacija o državnoj pomoći možete pozvati službu Services Australia na broj telefona 180 22 66.
La Ninja je kriva za sve!
Nevreme koje već danima “šamara“ NSW i delove Kvinslenda oko Gold kousta, posledica je klimatskog fenomena La Ninja, koji već godinu dana dominira u Južnom Pacifiku. La Ninja je ove godine donela izuzetno vlažno leto na istok Australije, nešto niže temperature nego prethodnih godina, uz velike količine padavina.
Meteorolozi kažu da će La Ninja nastaviti da diktira vremenske prilike i tokom cele jeseni, iako njen intenzitet počinje polako da slabi.