Argentinski sudija Marselo Aguinski saopštio je da su poternice raspisane za Nenadom Novakovićem, koji je još koristio imena Anto Jurić i Antonio, Draškom Vukovićem, Borisom Labanom, Igorom Stjepanovićem i Markom Pandrcom.
U Srbiji je prošle srede, kao deo iste operacije, uhapšen Miloš Tandrc, pa još uvek nije jasno da li je reč o dve osobe ili je argentinska policija permutovala ime i prezime Pandrc, odnosno Tandrc.
Istragom je obuhvaćeno još najmanje pet osoba, takođe državljana Srbije, prenose beogradski mediji.
Tokom i neposredno nakon zaplene kokaina, u Urugvaju i Srbiji, uhapšeno je 12 osoba i zaplenjeno oko 950.000 evra.
Srpska policija je uhapsila osam osoba koje su umešane u šverc kokaina i zaplenila oko 540.000 evra. U Urugvaju su uhapšene ukupno četiri osobe, trojica Srba i Hrvat.
Novaković, koji navodno savršeno govori španski, je označen kao vođa grupe. On se, prema nalazima istrage, predstavljao kao strastveni pecaroš Antonio, koji je nabavio ribarski brodić i silnu opremu za taj sport, ne samo kako bi sakrio namere, već i da bi obezbedio mobilnost grupe švercera.
Čitavu akciju prekinula je oluja, koja je brodić "Maui" skrenula u luku Sanatjago Vaskez, gde je pokušaj šverca kokaina prekinula urugvajska policija, posle "dojave" srpske Bezbednosno-informativne agencije, američke DEA i argentinske policije.
Novakovićeva grupa je, kako je naveo argentuinski sudija, napustila tu državu nekoliko dana pre nego što je policija upala na jahtu "Maui". U stanu u kojem su živeli u Buenos Airesu, policija je pronašla 15 potpuno novih satelitskih telefona i kape sa ugrađenim kamerama.
Policija je identifikovala i trojicu Argentinaca koji su učestvovali u operaciji, ali se njima pripisuju manje važne ulogu, poput iznajmljivanja stanova, kupovine automobila i opreme.
Najmanje jedan od navodnih pripadnika te grupe pobegao je u Južnu Afriku, navela je argentinska policija.
Policija u Urugvaju je, krajem prošle sedmice, saopštila nove detalje koji su prethodili hapšenju misterioznog "Anastasidija Nastisića", koji se, prilikom kontakata u tom državi predstavljao kao predstavnik velikih investitora iz Evrope.
Operacije grupe švercera počela je još u martu, kada su iznajmili nekoliko stanova u elitnim delovima Buenos Airesa, nabavili "land rovere" i "fordove" kamionete i počeli ambiciozno zamišljenu operaciju nabavke i ditrbucije kikaina, koji je, kako se pretpostavlja, nabavljan u Kolumbiji po ceni od 1.000 dolara za kilogram.
Policija Nastisića opisuje kao uglađenog i veoma pristojnog čoveka, koji se raspitivao na koji način može da dobije urugvajsko državljanstvo, otvori račune u bankama i dobije platne kartice.
U banku je, koristeći hrvatski pasoš, položio 1.000 dolara, što je opisano kao "sitnica", jer je kod njega, kasnije, zaplenjeno 300.000 evra.