pixabay.com

Nova studija naglašava zamršen odnos između govora odraslih i ranog usvajanja jezika dece i dovodi u pitanje konvencionalna uverenja o socio-ekonomskim uticajima na razvoj jezika.

U zamršenom putu razvoja jezika tokom prve četiri godine kod dece, tempo ovog razvoja veoma varira. Nova studija koju je vodio psiholog sa Univerziteta Harvard Elika Bergelson, koja je obuhvatila 1.001 dete mlađe od četiri godine, dovela je do neočekivanih otkrića. Suprotno očekivanjima, nije bilo veze između učestalosti dečjih vokalizacija i faktora kao što su pol, socioekonomski status ili izloženost više jezika.

Tajna najpričljivije dece

Bergelson je otkrio da su najpričljivija deca ona koja su bila izloženija razgovoru odraslih, nakon uzimanja u obzir uzrasta i kliničkih faktora kao što su nedonoščad ili disleksija. Rezultati studije osporili su preovlađujuću pretpostavku da se sporiji razvoj jezika kod dece pripisuje socioekonomskim razlikama.

Sporiji razvoj jezika se često pripisuje roditeljima iz nižeg socioekonomskog porekla… što dovodi do poziva na intervencije u ponašanju, ističu Bergelson i njene kolege.

Međutim, studija nije pronašla značajnu korelaciju između socioekonomskog statusa i dečjeg govora u svojim glavnim analizama i kasnijim ponovljenim analizama. Navedeno istraživanje objavljeno je u časopisu PNAS.

Studija je obuhvatila 12 zemalja, 43 jezika i koristila je diktafone za nošenje na deci uzrasta od dva meseca do četiri godine. Više od 40.000 sati snimaka je analizirano korišćenjem algoritma mašinskog učenja. Istraživanje je otkrilo da deca mlađa od četiri godine proizvedu otprilike 66 više vokalizacija na sat svake godine, što je predvidiv ishod povezan sa kognitivnim razvojem, prenosi Healthsite.

Iznenađujuće, studija je pokazala snažan uticaj govora odraslih na vokalizaciju dece. Na svakih 100 vokalizacija odraslih koje je dete čulo u roku od sat vremena, dete je proizvelo još 27 vokalizacija. Ovaj efekat „govora odraslih” povećavao se za 16 vokalizacija sa svakom godinom razvoja deteta.

Ovaj ishod je bio značajan jer su deca sa abnormalnim razvojem jezika, kao što je disleksija, proizvela 20 manje vokalizacija na sat u poređenju sa svojim vršnjacima, sa godišnjim jazom koji se proširio za otprilike 8 vokalizacija. Međutim, studija se fokusirala samo na svakodnevne vokalizacije, ostavljajući neistražene nijanse u jezičkoj sofisticiranosti pod uticajem socioekonomskih ili rodnih faktora.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here