Freepik
Očekuje se ukidanje tarifa na australijski ječam

Savezna vlada se složila da obustavi žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO), zbog tarifa koje je kineska vlada uvela na uvoz ječma, neposredno pre nego što je međunarodno telo trebalo da donese zaključak o sporu.

Kina je u maju 2020. godine uvela carine od 80 odsto na australijski ječam na pet godina, izazivajući ozbiljan i skoro nepremostiv problem trgovini vrednoj do 1,5 milijardi dolara godišnje.

Problem je nastao pošto su Kinezi tvrdili da je Australija prodavala ječam ispod proizvođačke cene, što je ovdašnja poljoprivredna industrija uvek oštro poricala.

Udeo u ovakvom potezu Kine predstavljala je i tadašnja odluka Morisnove vlade da zatraži nezavisnu međunarodnu istragu o tome kako je Kina reagovala na širenje virusa kovid-19 koji je doveo do pandemije.

To je dovelo do gašenja trgovine, što je imalo ogroman uticaj na proizvođače žitarica, sa procenama iz 2021. da su australijski poljoprivrednici izgubili 30 do 40 dolara po toni stočnog ječma kada je Kina uvela carine.

Bivša koaliciona vlada uložila je žalbu na tu odluku STO, odbacujući tvrdnje Kine da je Australija koristila subvencije da naruši tržište.

Izvori iz industrije su smatrali da bi STO mogla da donese odluku o tarifama u roku od nekoliko dana, a većina je predviđala da bi Komisija STO čvrsto podržala Australiju u sporu.

Međutim, u utorak popodne, ministarka spoljnih poslova Peni Vong je saopštila da je Kina obećala da će sprovesti “brzu reviziju“ tarifa u naredna tri meseca, a da će zauzvrat Australija “privremeno suspendovati“ svoju akciju u STO, u istom periodu.

– Vlada nastoji da ubrza rešavanje ovog pitanja. Očigledno, zadržavamo svoje pravo u STO ako ne budemo postigli sporazum – rekla je ministarka Vong u Adelajdu.

Prema njenim rečima, bilateralni pregovori bi mogli da pomognu australijskim proizvođačima ječma da se mnogo brže vrate na kinesko tržište.

– Ovo bi potencijalno donelo rezultat u kraćem vremenskom okviru nego da jednostavno prođemo kroz STO – istakla je Vong.

S druge strane, ministarka očekuje da ako je sporazum obezbedio uspešan put za ukidanje carina na ječam, da će u tom slučaju Australija uslediti i sličan proces za poništavanje carina na australijsko vino.

– Očigledno je da će stabilizacija i rešavanje trgovinskih pitanja potrajati, ali mi smo zadovoljni što je konstruktivan dijalog nastavljen – rekla je ministarka i dodala da će Australija nastaviti da radi u okviru STO na zaštiti i očuvanju prava australijskih izvoznika.

Ministar trgovine Don Farel kaže da je australijski poželjni metod za rešavanje trgovinskih sporova da razgovara i pregovara sa trgovinskim partnerima.

– I ovom prilikom smo tražili dijalog s našim kineskim kolegama, da vidimo da li postoji bilo kakva mogućnost da se te prepreke otklone razumnim dijalogom – objasnio je ministar trgovine.

Jedan izvor ABC-a, iz australijske vlade, naglasio je da je suspenzija privremena i da bi Australija mogla da nastavi svoju akciju u STO nakon revizije. Ovaj izvor je uveren da će Kina poništiti tarife tokom tromesečne revizije, ali nije rečeno da li je Peking dao bilo kakve konkretne garancije za duži period.

Ova najava kineske strane izaziva oprezan optimizam, rekli su u zajedničkom saopštenju ministar inostranih poslova u senci Sajmon Birmingem i ministar trgovine u senci Kevin Hogan.

Oni su naglasili da Australija ne treba da očekuje ništa manje nego potpuno ukidanje carina koje je Kina uvela na australijski ječam.

– Kao i kod nedavnih angažmana između Australije i Kine, konačna vrednost ovog procesa biće procenjena na osnovu postignutih rezultata – istakli su predstavnici opozicije za resore inostranih poslova i trgovine.

Umereni optimizam

Uzgajivač žita iz Viktorije i portparol proizvođača žitarica u Australiji, Endrju Vajdemen, pozdravio je odluku, rekavši da se njegova organizacija uvek protivila vladinoj akciji u Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Uprkos optimizmu, Vajdemen je i oprezan u vezi sa sporazumom.

– Još uvek nema garancija da će se ovo prevazići i da će tarife biti ukinute. Naši kontakti u Kini izražavaju nadu da ćemo na kraju moći ponovo trgovati ječmom s njima. Vratiti Kinu na australijsko tržište ječma, zajedno sa svim drugim novim tržištima koja smo razvili, bio bi odličan rezultat za industriju ječma u Australiji – rekao je Vajdemen.

Kraći put do rešenja

Predsednik Udruženja proizvođača žita Australije, Bari Lardž, podržao je vladinu strategiju i rekao da se organizacija raduje pozitivnom ishodu kineske revizije carine.

– Ječam je važna kultura za australijske uzgajivače i svaki optimizam u pogledu budućnosti je dobar. Ovaj proces pronalaženja rešenja bio bi znatno kraći nego da se nastavi proces u STO – istakao je Lardž.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here