Postignut dogovor

0

Ukrajinska vlada i proruske snage postigle su preliminarni sporazum o uklanjanju tela s mesta gde se srušio malezijski avion, izjavio visoki ukrajinski zvaničnik. Zamenik ukrajinskog premijera Volodimir Grojsman izjavio je da će, prema preliminarnom sporazumu, ukrajinskim hitnim službama i međunarodnim posmatračima biti dozvoljeno da uklone tela i prebace ih na bezbedno mesto. On, međutim, nije rekao o kom mestu se radi, već je samo kazao da su do sada sa mesta nesreće uklonjena 192 tela.

Istražitelji na mestu udesa
 

Zamenik premijera samoproglašene Donjecke Narodne Republike Andrej Purgin izjavio je prethodno da će proruske snage garantovati bezbednost posmatrača koji nadgledaju mesto pada aviona ukoliko Kijev pristane na prekid vatre.
"Saopštavamo da ćemo garantovati bezbednost međunarodnih posmatrača od trenutka kad Kijev potpiše sporazum o primirju", navodi se u saopštenju Purgina.
On je pozvao ukrajinske vlasti da "odmah zaključe takav sporazum" s proruskim snagama. U protivnom, to će dati utisak da vladu u Kijevu čine "opasni ludaci, krvožedni manijaci koji nisu opasni samo za stanovnike Donbasa, već i za svetsku zajednicu", rekao je Purgin.
Ukrajinska vlada i proruske snage međusobno se optužuju da su u četvrtak ispalili raketu zemlja-vazduh na boing 777 sa 298 putnika i članova posade. Kijev tvrdi da su proruske snage već uklonile 38 tela s mesta nesreće, koje se nalazi u blizini ruske granice i odneli ih u Donjeck koji se nalazi pod njihovom kontrolom, kao i da hoće da prebace ostatke aviona u Rusiju. Međutim, lider proruskih snaga u Donjecku Aleksander Borodaj demantovao je da su tela odneta ili da su se oni na bilo koji način mešali u rad posmatrača.
Izveštaji o raspadanju tela žrtava na letnjim temperaturama juče su izazvali veliki gnev širom sveta, naročito u Holandiji budući da su više od polovine žrtava holandski državljani.

 

Traže rezoluciju
Savet bezbednosti UN razmatra usvajanje rezolucije kojom bi se osudilo obaranje malezijskog putničkog aviona na istoku Ukrajine sa 298 putnika i članova posade. Australija, čijih je 28 državljana poginulo u ovoj nesreći, poslala je nacrt rezolucije u kome se "zahteva da odgovorni za ovu nesreću budu kažnjeni i sve zemlje u potpunosti sarađuju kako bi se ustanovila odgovornost". U tom dokumentu se takođe najstrože osuđuje obaranje leta MH 17, koje je rezultovalo tragičnim gubitkom 298 života i zahteva da se "sve države i druge snage u regionu uzdrže od akata nasilja protiv putničkih aviona".

 

Lažirali dokaze
Ukrajinska služba bezbednosti fabrikovala je audio-zapis s kojim je pre nekoliko dana izašla u javnost tvrdeći da u rukama ima dokaz da su Rusija i proruske pristalice s istoka Ukrajine krive za pad malezijskog aviona. Ovo je zvanični zaključak stručnjaka koji su proteklih dana temeljno proučavali i analizirali ovaj digitalni snimak, a koji je, kako se ispostavilo, sastavljen od različitih, nepovezanih delova, javljaju ruski mediji.

 

Nove sankcije?
Britanija će u utorak na zasedanju Saveta EU za spoljne poslove nastojati da ubedi i druge evropske zemlje da uvedu nove sankcije Rusiji zbog rušenja malezijskog aviona sa 298 putnika i članova posade na istoku Ukrajine, izjavio je novi šef Forin ofisa Filip Hamond.
I britanski premijer Dejvid Kameron je ranije najavio mogućnost novih sankcija EU Moskvi zbog pada malezijskog putničkog aviona.

 

 

 

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here