Događaj povodom predstavljanja posebne poštanske marke u čast 110 godina australijske medicinske misije u Srbiji održan je danas u PTT muzeju, u prisustvu velikog broja zvaničnika i gostiju, među kojima su bili i potomci heroja iz ove misije.
Zoran Anđelković, v.d. direktora Pošte Srbije, kao domaćin skupa, istakao je značaj ovog trenutka za jačanje veza između Srbije i Australije. Posebno se zahvalio potomcima koji su sa toplinom govorili o svojim precima, naglašavajući važnost sećanja na istorijski kontekst. Podsetio je na nesebičnu pomoć koju je Australija pružila Srbiji tokom Prvog svetskog rata, čime su narodi obe zemalje izgradili duboke i trajne veze.
– Srbija je tokom Prvog svetskog rata pretrpela velike gubitke. Posebno sam emotivno vezan za ovaj istorijski period, jer je i moj pradeda preživeo i Solun i Kajmakčalan, i vratio se u Centralnu Srbiju, nedaleko od Vrnjačke Banje. To što je prošlo 110 godina da narodi dve države saznaju za 1.500 Australijanaca i Novozelanđana koji su pritekli u pomoć Srbiji tokom Velikog rata, sami smo krivi. Bio sam još mali kada mi je pradeda pričao o svom pohodu, premali da shvatim značaj njegovih reči i njegovu tugu zbog toga što društvo nije cenilo žrtve iz Prvog svetskog rata.
Anđelković je naglasio da su Pošta Srbije i Srbijamarka ponosni što mogu da doprinesu očuvanju sećanja na izuzetan doprinos australijskog i novozelandskog medicinskog osoblja tokom Prvog svetskog rata.
– Ove marke predstavljaju ne samo zahvalnost, već i most između naše dve zemlje. Čast nam je što smo omogućili da se prizna hrabrost i nesebičnost onih koji su pomogli srpskom narodu u najtežim vremenima – zaključio je Anđelković.
Tim povodom, Đorđe Milićević, ministar bez portfelja zadužen da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom, je rekao da poštanske marke koje su danas ugledale svetlost dana ne predstavljaju samo omaž herojima prošlih vremena, već su i simbol trajne prijateljske veze i podsećanje na sve one koji su kroz istoriju pružali ruku solidarnosti.
– Neka nas ovaj jubilej, kao i Dan primirja koji je pred nama, podstaknu da nastavimo graditi mostove saradnje, da budemo tu jedni za druge, baš kao što su australijski medicinski radnici bili tu za naš narod pre jednog veka – rekao je ministar Milićević i dodao da je veza između Srbije i Australije iz tog perioda prerasla u trajno prijateljstvo, a dolazak australijske misije smatra se jednim od simbola solidarnosti i međusobnog poštovanja.
U svom obraćanju, ambasador Australije u Beogradu, Danijel Emeri, pohvalio je Poštu Srbije za inicijativu.
– Hvala svima što ste nam se pridružili danas na predstavljanju kompleta maraka u znak sećanja na doprinos australijskog medicinskog osoblja oružanim snagama Srbije tokom Prvog svetskog rata. Zahvaljujem Pošti Srbije na ovom velikodušnom i divnom gestu. Ovo će pomoći javnosti da sazna o ovim hrabrim i nesebičnim ljudima, čiji doprinos nije bio dovoljno prepoznat. Lansiranje maraka produbiće prijateljstvo između naših zemalja – izjavio je ambasador.
Bojan Pajić, istoričar i autor publikacije “Australijanci sa Srbima u Prvom svetskom ratu”, zahvalio je prisutnima na pažnji koju su posvetili ovom značajnom trenutku i naglasio da je cilj ovog projekta da se istakne doprinos više od 1500 Australijanaca i Novozelanđana koji su služili u Srbiji tokom Prvog svetskog rata.
– Kroz godine istraživanja, otkrio sam da je njihova služba bila zanemarena u zvaničnim istorijama, i danas, uz ove marke, njihova hrabrost je prepoznata. Ovaj gest je važan korak u priznavanju njihovog doprinosa – rekao je Pajić.
Rut Stivens, praunuka medicinske sestre Etel Gilingam, podelila je emotivnu priču o svojoj baki.
– Moja baka Etel Gilingam bila je medicinska sestra ovde u Srbiji. Nikada je nismo upoznali, ali njen rad ovde bio je herojski. Ove marke su za nas izuzetno emotivno priznanje, koje će nam pomoći da se sećamo njenog doprinosa – izjavila je Rut.
Sličan emotivan govor održala je i Keti Henkok, praunuka doktorke Meri de Garis, koja je služila u Srbiji kao lekar. Keti je ispričala o teškim uslovima u kojima je njena pratetka radila, ali i o njenoj izuzetnoj posvećenosti pacijentima.
– Moja pratetka Meri de Garis je radila u ekstremnim uslovima, a danas je konačno prepoznata. Ove marke su za nas važno priznanje njenog doprinosa. Meri bi bila oduševljena što je njen rad prepoznat u Srbiji – istakla je Keti.
Na kraju događaja, prikazan je promotivni trejler dokumentarnog filma “Daleko je Kajmakčalan”, koji je proizvod istraživačkog rada Bojana Pajića. Film detaljno prikazuje ulogu Australijanaca i Novozelanđana u Prvom svetskom ratu, kao i značaj njihove pomoći srpskoj vojsci i civilima.
Dobro je da se Srbija setila tih divnih ljudi pa makar to bilo i sa 106 godina zakasnjenja.Veliko postovanje za OZI je i KIVI je tj Australce i Novozelandjane.Hvala posti sto na taj nacin informise ljude u srbiji o necemu sto nismo ni znali