EPA
VOJNI PODVIG: General Nebojša Pavković

Prema analizi više vojnih stručnjaka odnos snaga na terenu i nebu iznad SR Jugoslavije, tokom agresije NATO iznosio je neverovatnih 1:600 u korist Zapadne alijanse. I pored te superiorne nadmoći, Vojska Jugoslavije je prošla sa minimalnim gubicima.

General Nebojša Pavković je prošle godine, povodom godišnjice početka agresije NATO za “Vesti” otkrio da je ova alijansa tokom 78 dana dejstva na prostoru Kosova i Metohije uništila samo šest tenkova.

– Šiptarski teroristi su u svojim akcijama uništili jedan više. Dakle, uništeno je 13 tenkova od 490 koliko smo imali na KiM i jugu Srbije, kao i šest oklopnih transportera od 500. Pored toga, avijacija agresora uništila je osam artiljerijskih oruđa, 19 protivavionskih topova, jedan radar PVO i 96 neborbenih vozila. Zbog toga sam ponosan na svoje i odluke potčinjenih komandanata, ali i na ponašanje vojnika i dobrovoljaca – ispričao je general Pavković.

Prema zvaničnim podacima Vojske Jugoslavije, NATO je na celoj teritoriji Srbije i Crne Gore uspeo da uništi svega četiri odsto ratnih materijalnih rezervi i pokretnih stvari. RV i PVO tokom rata izgubilo je pet lovaca, a u borbama sa višestruko jačim neprijateljem poginuli su major Zoran Radosavljević i pukovnik Milenko Pavlović po kome danas nosi ime vojni aerodrom u Batajnici.

General Luka Kastratović kaže da je, zahvaljujući obaveštajnom sistemu, političko i vojno rukovodstvo bilo informisano o planu agresije, što je omogućilo da se preduzmu sve radnje kako bi gubici bili što manji.

– U prvom redu preduzeto je strategijsko maskiranje čime je obezbeđeno da se izmeste jedinice, tehnika i ključna materijalna sredstva privrednih preduzeća, posebno namenske industrije. Zbog ovih preduzetih mera agresija je umesto u oktobru 1998. počela u martu 1999. Takođe, bili su izgrađeni fortifikacijski objekti za zaštitu ljudstva, komandi i ključnih materijalnih sredstava, a agresor nije uspeo da uništi nijedno komandno mesto, kao ni objekte sa avionima i drugom tehnikom. Jedino je pogođen, ali ne i uništen, podzemni objekat na aerodromu Golubovci u Tuzima, kod Podgorice. Avioni u objektu su uništeni zbog opstrukcije komande aerodroma. Pogođen je raketom nezaštićen avion na ulazu od kojeg se eksplozija lančano prenela na ostale avione. Nije poštovano uputstvo da se avioni smeste posle zaštitnih vrata. Danas se taj podzemni objekat koristi za vinariju kombinata ’13. jul” – otkriva general Kastratović.

Ukazuje da je Vojska SRJ potpuno zbunila napadača izgrađujući makete naoružanja: od aviona, tenkova do artiljerijskih oruđa…

– Bili su izgrađeni i lažni vatreni položaji, mostovi, putevi, kolone tenkova i slično. Makete sa imitacijom stvarnih karakteristika. Bio je razvijen otporan sistem veza komandovanja. Veze su i pored neprijateljskih dejstava po centrima sistema veza funkcionisale bez prekida za svo vreme agresije. Takođe, neprekidno su emitovane televizijske i radio emisije, iako je agresor pokušao da ih izostavi u cilju izazivanja neizvesnosti i panike kod stanovništva. Nije bilo ni prekida električne energije – kaže general Kastratović.

General Spasoje Smiljanić

Govor brojki

U “Novom glasniku” broj 5 iz 2000, protivvazdušna odbrana VJ oborila je 61 borbeni avion, sedam helikoptera, 30 bespilotnih letelica i 338 krstarećih raketa. NATO je do sada priznao gubitak samo tri borbena aviona: F-117A (27. marta), AV-8B Harijer (1. maja) i F-16CG-40-CF (2. maja), kao i dva helikoptera AH-64 Apača (26. aprila i 5. maja).

Uništena tri nevidljiva aviona?!

Među događajima koji su obeležili odbranu od NATO agresije svakako je onaj od 27. marta 1999. kad je u okolini Buđanovca oboreno čudo američkog vojnog vazduhoplovstva F-117 A – poznatiji kao nevidljivi. U međuvremenu, više američkih časopisa je iznelo tvrdnju da to nije bio i jedini oboreni “stelt” bombarder. Penzionisani potpukovnik i bivši pilot F-117A, Čarsl Tuna Hajnlajn potvrdio je da je pogođen tokom aprila u rejonu iznad Beograda.

Ratni komandant RV i PVO, general-pukovnik Spasoje Smiljanić ispričao je tim povodom za “Vesti” da ni ovo nije kompletna istina.

– Svi podaci su ukazivali da su pored aviona, koji je oboren kod Buđanovca, pogođena još dva F-117A. Jedan se srušio u blizini piste aerodroma Pleso kod Zagreba, a drugi se oštećen prizemljio na aerodromu Butmir kod Sarajeva. U svakom slučaju, SAD su po okončanju agresije na SRJ uz oboreni kod Buđanovaca rashodovale još dva F-117A. Međutim, to nisu jedini avioni koje smo tada oborili, a SAD i njihovi saveznici do danas to nisu priznali, već se istina saznaje preko pilota koji su upravljali tim letelicama. Pravu istinu ćemo saznati tek kad otvore arhive – otkrio je general Smiljanić.

Sutra: Posledice NATO agresije na SR Jugoslaviju (4): Srbi Spartanci novog doba