Markovićeva je, gostujući na televiziji B92, ocenila da oni koji su donosili zakon nisu imali dileme i nisu tražili saglasnost Agencije za obavljanje više funkcija i dodala da javnost treba da bude regulator i kritičar ponašanja političara koji su na javnoj sceni.
"Činjenica je da je ova vlast usvojila Zakon jednoglasno. Svih 250 poslanika koji sede i sada u Skupštini su usvojili ovaj zakon", ocenila je Markovićeva i dodala da je agencija učinila sve da objasni kakve su obaveze funkcionera.
Prema njenim rečima, Zakon je jasno utvrdio kada postoji sukob interesa i šta zatečeni funkcioneri na više funkcija treba da rade.
Imovina političara
Markovićeva je navela da je oko 16.000 funkcionera predalo imovinske karte, što je izuzetno visok broj. Ona je ukazala da će podaci biti objavljivani sukcesivno na sajtu Agencije, ali i da nisu svi podaci imovinskih izveštaja javni. "Agencija ima pravo provere podataka koji se nalaze u izveštaju. Ima pravo da od funkcionera traži sve dodatne informacije i dokaze radi temeljnog utvrđivanja", rekla je Markovićeva i dodala da agencija ima pravo da traži dodatni imovinski izveštaj za lica za koja smatra da su interesantna. Prema njenim rečima, Agencija u postupku provere izveštaja dolazi do ozbiljnih podataka koji u jednom trenutku mogu ukazivati i na krivično delo. "Ako zaključimo da se radi o krivičnom delu davanja lažnih podataka o imovini ili prikirivanju imovine podnosimo krivičnu prijavu nadležnom drzavnom organu", navela je Markovićeva. |
Ona je navela da se prvi deo zakona odnosi na sukob interesa funkcionera koji će tek obavljati neke druge funkcije ili delatnosti, ali da je takođe utvrdio da svi funkcioneri koji su 1. janura 2010. godine zatečeni u obavljanju više funkcija imaju rok od 90 dana da se opredele koju će funkciju izabrati, dodajući da nema tačan broj onih funkcionera koji obavljaju više od dve funkcije.
Prema njenim rečima, oko 10 do 15 odsto funkcionera koji su Agenciji uputili zahtev za saglasnost obavljaju više od dve funkcije.