Poslanici će u 11 sati početi treću sednicu redovnog zasedanja parlamenta, na čijem je dnevnom redu samo jedna tačka – Predlog deklaracije o osudi zločina u Srebrenici.
Opozicione SRS, SNS, DSS i NS, kao i LDP, nezadovoljne su predloženim tekstom i najavljuju da ga neće podržati, kao i JS, koja je deo vladajuće većine, dok je Socijaldemokratska partija, koja je takođe deo vladajuće većine, najavila da će na plenarnoj sednici pokušati da popravi predlog.
Poslanici Bošnjačke liste, koji takođe čine vladajuću većinu, najavili su da će najpre zatražiti usvajanje Rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici i pozvati državu da 11. jul proglasi za dan sećanja na srebreničke žrtve.
Predlog Deklaracije o Srebrenici ne sadrži reč genocid što je bila polazna osnova donošenja ovog dokumenta i na čemu su insistirale neke političke partije kao i bošnjačka zajednica u Srbiji. Unošenje pojma "genocid" u Deklaraciju je od samog početka bilo sporno kako među širom javnosti tako i u vladajućoj većini.
Kako bi se održao konsenzus o donošenju Deklaracije i omogućilo njeno izglasavanje u Skupštini "genocid" je zamenjen "zločinom izvršenim nad bošnjačkim muslimanskim stanovništvom Srebrenice na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde".
U tom predlogu piše da Skupština Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. kako je to utvrđeno presudom Međunarodnog suda pravde (MSP) i očekuje da druge države bivše Jugoslavije na isti način osude i zločine počinjene nad Srbima.
Dalje se navodi da Narodna skupština najoštrije osuđuje i sve društvene i političke procese i pojave koji su doveli do formiranja svesti da se ostvarenje sopstvenih nacionalnih ciljeva može postići upotrebom oružane sile i fizičkim nasiljem nad pripadnicima drugih naroda i religija.
U Deklaraciji se izražava "saučešće i izvinjenje" porodicama žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da ova tragedija bude sprečena.
Navodi se i da Skupština Srbije pruža podršku radu državnih organa zaduženih za procesuiranje ratnih zločina i za uspešno okončanje saradnje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, u čemu naročitu važnost ima otkrivanje i hapšenje Ratka Mladića kako bi mu bilo suđeno pred haškim tribunalom.
PREDLOG DEKLARACIJE NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE O OSUDI ZLOČINA U SREBRENICI.
Za predstavnika predlagača određena je narodna poslanica Nada Kolundžija.
P R E D L O G Polazeći od Ustava Republike Srbije po kojem su ljudski život i dostojanstvo neprikosnoveni, Izražavajući privrženost duhu i normama Univerzalne deklaracije Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima, Pakta o građanskim i političkim pravima, Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Dopunskih protokola iz Ženevske konvencije o zaštiti žrtava međunarodnih i nemeđunarodnih oružanih sukoba, Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida i Statuta Međunarodnog krivičnog suda, Na osnovu člana 99. tačka 7. Ustava Republike Srbije i člana 136. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 14/2009 – prečišćen tekst), Narodna skupština Republike Srbije, na ________ sednici ________ redovnog zasedanja u 2010. godini, održanoj _________ 2010. godine, donela je D E K L A R A C I J U Narodne skupštine Republike Srbije 1.Narodna skupština Republike Srbije najoštrije osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici jula 1995. godine, na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde, kao i sve društvene i političke procese i pojave koji su doveli do formiranja svesti da se ostvarenje sopstvenih nacionalnih ciljeva može postići upotrebom oružane sile i fizičkim nasiljem nad pripadnicima drugih naroda i religija, izražavajući pri tom saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da se spreči ova tragedija.
2.Narodna skupština Republike Srbije pruža punu podršku radu državnih organa zaduženih za procesuiranje ratnih zločina i za uspešno okončanje saradnje sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, u čemu naročitu važnost ima otkrivanje i hapšenje Ratka Mladića radi suđenja pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju. NARODNA SKUPŠTINA REPUBLIKE SRBIJE
P R E D S E D N I K prof. dr Slavica Đukić-Dejanović, s.r.
O B R A Z L O Ž E Nj E USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENjE DEKLARACIJE Ustavni osnov za donošenje Deklaracije sadržan je u članu 99.stav 1. tačka 7. Ustava Republike Srbije prema kome Narodna skupština donosi zakone i druge opšte akte. RAZLOZI ZA DONOŠENjE DEKLARACIJE Ustav Repbulike Srbije utvrđuje neprikosnovenost ljudskog života i dostojanstva; kao članica Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija Republika Srbije je potpisnica Univerzalne deklaracije Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima, Pakta o građanskim i političkim pravima, Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, Dopunskih protokola iz Ženevske konvencije o zaštiti žrtava međunarodnih i nemeđunarodnih oružanih sukoba, Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida i Statuta Međunarodnog krivičnog suda i time prihvata univerzalne civilizacijske vrednosti pre svega poštovanje ljudskog života. OBJAŠNjENjE SADRŽAJA DEKLARACIJE Narodna skupština Republike Srbije ovom Deklaracijom osuđuje zločin izvršen nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici jula 1995. godine.
PROCENA IZNOSA FINANSIJSKIH SREDSTAVA Za sprovođenje ove Deklaracije nisu potrebna finansijska sredstva. |
Dnevni red
Parlamentarci će u 10 sati započeti drugu sednicu prolećnog zasedanja parlamenta, na čijem je dnevnom redu 90 predloga zakona i drugih akata. Među njima su izmene i dopune Zakona o izbeglicama, o regionalnom razvoju, o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, o Agenciji za privatizaciju… Tu su i Predlog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, Predlog zakona o lekovima i medicinskim sredstvima, kao i nekoliko predloga zakona iz oblasti poljoprivrede, o opštem upravnom postupku, o službenoj upotrebi jezika i pisama, o objavljivanju zakona i drugih propisa i opštih akata i o izdavanju "Službenog glasnika Republike Srbije", o poštanskim uslugama… Predloženo je i razmatranje više predloga zakona o potvrđivanju međunarodnih sporazuma, memoranduma razumevanja i konvencija iz oblasti odbrane i vojne saradnje, viza, naučne i tehničke saradnje, ekonomske saradnje, turizma, izbegavanju dvostrukog oporezivanja. |