Uslovi tendera su takvi da na njega mogu da se jave samo dve ili tri svetski poznate firme. Konkurent za ovaj posao je i kineska kompanija Huavei, čiji je predstavnik u Srbiji Goran Đoković, stric slavnog tenisera, odranije poznat po vezama sa EPS-om. Kako navode beogradski mediji, Đoković bi mogao da pobedi na tenderu. On se tim povodom nije oglašavao.
Prema saznanjima "Vesti", međutim, glavni favoriti su francuski Atos, španska Indra i italijanski Erikson.
– Tender je raspisan i ponude se dostavljaju do početka marta. Posle otvaranja videćemo ko je dao najbolje uslove. Građani neće snositi nikakve troškove digitalizacije brojila koja su, inače, tek deo ovog velikog posla u kome je daleko važnija prateća infrastruktura – kaže Alma Muslibegović iz službe za odnose s javnošću Elektrodistribucije Srbije.
EBRD i Evropska investiciona banka odobrile su EPS-u zajmove od po 40 miliona evra za realizaciju tog projekta. Uslovi tendera su vrlo zahtevni, a jedan od njih je i da ponuđač ima najmanje 75 miliona evra prosečan godišnji promet u proteklih pet godina i da raspolaže sa najmanje 25 miliona evra.
Daljinski za lopove
Pravila su jednostavna: onaj ko daje pare propisuje i uslove. Srpske firme i ovde neće dobiti posao, novac i reference, ali će EPS dobiti sistem daljinske kontrole koji je dobar, ako ni zbog čega drugog, onda zbog toga što će neredovne platiše moći daljinski i da isključuje, te radnici monteri neće morati da rizikuju batine kada dolaze da fizički odseku kradljivce struje, što je godinama redovan slučaj u Srbiji, državi u kojoj se godišnje ukrade struje u vrednosti od oko 60 miliona evra.
Da bi se kvalifikovali ponuđači moraju da imaju i godišnju proizvodnju od najmanje 250.000 komada brojila. U Srbiji postoji oko 3,5 miliona brojila, od čega je 3,1 milion u domaćinstvima.
– Srpske firme neće moći da učestvuju na tenderu jer nijedna nije u proteklih pet godina ostvarila promet od najmanje 75 miliona evra. Proizvođači brojila – EVG, u vlasništvu bivšeg košarkaša Dejana Bodiroge, Meter end Kontrol, koji je doskoro bio u sastavu Rudnap grupe, vlasnika Vojina Lazarevića, Enel Dragana Vasiljevića iz Beograda i Sitel, ćerka kompanije Mikroelektronika iz Banjaluke, neće moći da učestvuju na međunarodnom tenderu – potvrdio je juče Jovan Vujasinović, predsednik Grupacije proizvođača opreme za merenje struje pri Privrednoj komori Srbije.