Novoustoličeni mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije Perić, nakon uvođenja u mitropolitski tron, održao je besedu primerenu sadašnjem društveno-političkom trenutku i sadašnjem položaju srpskog naroda u Hrvatskoj, ocenjuju u udruženjima Srba iz te bivše jugoslovenske republike.
Uprkos nekim utiscima da je mitropolitova beseda bila blagonaklona prema katolicima i Hrvatima, a na uštrb pravoslavne srpske pastve koja mu je poverena, u Asocijaciji izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske smatraju da je pristupni govor vladike Perića bio mudar.
– Gledano iz Beograda može se steći utisak da je mitropolit trebalo da održi radikalniji govor, ali treba imati u vidu i vrlo loš položaj Srba u Hrvatskoj, gde država ne čini gotovo ništa da smiri ekstremiste u većinskom narodu. Mislim da je vladika besedio mudro i da je blagim rečima rekao sve što je trebalo, između ostalog da dolazi u mučeničku eparhiju. Podsetio je i da je on zamonašen u Dečanima na tlu Stare Srbije. Ne sećam se da je bilo ko u novijoj istoriji Kosovo i Metohiju nazvao njenim izvornim imenom – Stara Srbija. A mitropolit je u ovom važnom i svečanom trenutku te dve reči izgovorio – izjavio je za "Vesti" Rade Matijaš iz Asocijacije izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske.
Mitropolit Porfirije je obećao da će zagovarati ljubav među vernicima i narodima. U svoje obaveze ubrojio je političko delovanje u smislu negovanja zajedničkog dobra, a ne svekodnevne politike. Na takvo ga delovanje, ukazao je on, upućuje i Petar Preradović koji je svojim životom spajao narode. Rođen je na tlu Stare Srbije, a na njegovom trgu u Zagrebu se nalazi srpski Saborni hram.
Ističući svoju posvećenost dijalogu, Porfirije je kazao da je svestan da će na obe strane biti onih koji će "bacati kamenje na mostograditelje".