Popularan i najgori, ali se pamti

0

U Americi je jugo ikona osamdesetih godina prošlog veka, kao što su to "džordanke" ili Majkl Džekson. Ima ga u knjigama, filmovima, serijama, pa čak i u pop pesmama. Još 2000. godine, skoro deset godina nakon što je nestao sa američkog tržišta, slušaoci radio-emisije "Priče o automobilima" proglasili su ga najgorim automobilom milenijuma.
 

Zakasnio deceniju i po
– U istočnoj Evropi, socijalističkim zemljama bili su potrebni jeftini automobili. Stoga su te države, umesto da uvoze automobile iz Zapadne Evrope, odlučile da ih same proizvode. Ali za to im je bila potrebna tehnologija. Fijat je Zastavi dao staru tehnologiju. Tako je jugo, kada je stigao u Ameriku, već bio zastareo verovatno 10-15 godina.
A potrošači u Americi su očekivali, bez obzira na cenu, da imaju: radio, automatski menjač, automatske brave i klima-uređaj. Po ceni od 3.990 dolara, mogli ste se nadati osnovnom prevoznom sredstvu, što je jugo i bio, ali Amerikanci su želeli više od toga – zaključuje Vujić.

Ovako objašnjava fenomen najpoznatijeg četvorotočkaša Zastave Amerikanac Džejson Vujić, pisac knjige "Jugo – uspon i pad najgoreg automobila u istoriji":
– Te 1985. bilo je malo jeftinih automobila, američkih, japanskih ili bilo kojih drugih. A po ceni od 3.990 dolara, jugo je bio najjeftiniji novi automobil u Americi, jeftiniji za najmanje 1.000 dolara od prvog sledećeg.
Stoga su ljudi pohrlili da ga kupe. Zavladala je prava histerija za jugom. Redovi u nekim prodajnim salonima protezali su se više desetina metara. Ali onda je 1986. Konzjumers riport, izuzetno uticajan časopis koji testira potrošačku robu, objavio da je bolje kupiti dobar polovan automobil nego jugo.
Skoro istog trenutka, isti nacionalni mediji koji su sa divljenjem izveštavali o jugu, počeli su da ga ismevaju. Komičari su zbijali šale. I kad je Jugo Amerika bankrotirala, a automobil povučen sa tržišta 1992, jugo se i dalje u Americi pamtio kao najgori. Mit je takav. S pravom ili ne, to je mišljenje Amerikanaca – ispričao je ovaj Amerikanac srpskog porekla.
Džejson se ipak ne slaže sa tim.
– Po mom mišljenju, jugo nije najgori automobil u istoriji. To je bio jeftin, svrsishodan derivat fijata iz sedamdesetih, koji je služio da vas preveze od tačke A do tačke B. I ja sam vozio jugo od Sombora do Prištine i nazad, i nisam imao nikakvih problema sa automobilom – kaže Džejson Vujić.
Džejson kaže da jugo nije bio izrazito socijalistički automobil, već spoj dva automobila Fijata za koji je, kako kaže, Zastava dobila mašineriju i nacrte od italijanskog proizvođača.

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here