Postupanje policije prema Afroamerikancima ponovo je izvelo Amerikance na ulice.
U američkoj državi Viskonsin treći dan zaredom održavaju se protesti zbog policijske intervencije tokom koje je ranjen 29-godišnji Afroamerikanac.
Građani Kenoše u američkoj državi Viskonsin okupili su se i večeras na ulicama tog grada zbog ranjavanja Afroamerikanca Džejkoba Blejka prilikom policijske intervencije.
Blejk je operisan i nalazi se u bolnici, a njegova porodica je saopštila da je paralizovan i da se bori za život.
Sve je počelo u nedelju kada je Blejk pokušavao da prekine raspravu između dve žene, a kada je policija pristigla na mesto događaja, jedan policajac je u 29-godišnjeg Blejka ispalio sedam hitaca, od kojih su ga četiri pogodila.
U Blejkovom automobilu su se nalazila njegova tri sina, od kojih najstariji ima osam godina.
Iz policije nije saopšteno zbog čega je pucano u Afroamerikanca.
Policijska intervencija je snimljena, a snimak koji je objavljen na društvenim mrežama podstakao je građane Kenoše da organizuju proteste u gradu.
Vanredno stanje u Kenoši
Protesti u Kenoši traju već tri dana, a sinoć se, uprkos uvođenju policijskog časa, ispred zgrade suda okupilo između 300 i 400 demonstranata koje je policija rasterivala gumenim mecima i suzavcima.
Guverner Viskonsina Toni Evers je proglasio vanredno stanje u gradu i poslao Nacionalnu gardu u Kenošu, a predsednik SAD Donald Tramp je dozvolio i angažovanje federalnih snaga koje bi trebalo da pomognu lokalnoj policiji i Nacionalnoj gardi.
– Danas ću poslati federalne snage i Nacionalnu gardu u Kenošu kako bismo povratili red i mir – napisao je Tramp na Tviteru.
Tokom sinoćnih protesta izbila je i pucnjava u kojoj su dve osobe poginule, a jedna ranjena. Policija je uhapsila 17-godišnjaka kojeg sumnjiči za pucnjavu koja se dogodila oko ponoći.
Nije jasno šta je izazvalo pucnjavu, a na ulicama Kenoše, kako prenosi Rojters, pored demonstranata nalaze se i naoružani građani koji čuvaju lokalne prodavnice.
Krajem maja je u Mineapolisu ubijen Afroamerikanac Džordž Flojd, koji je ugušen prilikom hapšenja. Njegovo ubistvo izazvalo je nasilne proteste širom SAD.