Kod spomen-obeležja Sveti krst, na glavnom frankfurtskom groblju, održan je parastos i položeni su venci ruske i srpske delegacije palim borcima Velikog rata. Ovo spomen-obeležje podignuto je pre dve godine na mestu gde su sahranjeni srpski i ruski vojnici postradali u toku Prvog svetskog rata.
Parastos je služio otac Neđeljko Đokić, paroh Srpske pravoslavne crkve u Frankfurtu, a uz zvuke himne Rusije i Srbije, vence su položili i junacima se poklonili Dmitrij Zakharov, konzul Generalnog konzulata Ruske Federacije u Frankfurtu, i Branko Radovanović, generalni konzul Republike Srbije u gradu na Majni.
Pored kompletnog kolektiva našeg kozulata, obeležavanju godišnjice potpisivanja primirja prisustvovali su i Nikita Raevskij, šef protokola ruskog konzulata, predstavnici srpskih klubova i udruženja, kompletan nastavnički tim Dopunske škole na srpskom jeziku u pokrajni Hesen i naši građani iz Frankfurta i okolnih gradova.
– Veoma je važno za sve nas Srbe koji živimo na ovom prostoru da se okupljamo pored ovog krsta koji je, kako mnogi kažu, mesto hodočašća za sve nas iz Frankfurta i okolnih gradova. Krst smo podigli pre dve godine, na stogodišnjicu od Velikog rata, uz veliku pomoć frankfurtske parohije Srpske pravoslavne crkve, na čemu sam im veoma zahvalan – rekao je Branko Radovanović.
Prema njegovim rečima, dolaskom na ovo mesto i odavanjem počasti našim slavnim precima šaljemo dve poruke.
– Jednu našem narodu koji živi ovde, a to je da ne smeju da zaborave na svoje poreklo i herojska dela naših predaka. Druga poruka je našim domaćinima da i te kako poštujemo naš nacionalni identitet i znamo kakva nam je istorija.
Ljubiša Simić, predsednik UP Sedmica, u ime svih srpskih klubova i udruženja ističe da je ovo divan čin sećanja potomaka na slavne pretke.
– Ovo je mesto hodočašća. Najbolje se vidi po broju ljudi koji su u ovo vreme korone došli da odaju počast postradalim srpskim i ruskim borcima iz Prvog svetskog rata. Ovo je i za nas ovde u Frankfurtu veliki uspeh da smo stvorili mesto gde se svake godine obeležava Dan primirja, kada je Srbija izašla iz Velikog rata kao pobednik. Možemo biti ponosni na naš Generalni konzulat i Srpsku pravoslavnu crkvu što su podigli ovaj lep spomenik u znak sećanja na poginule borce i civile koji su ovde ostavili živote, daleko od otadžbine – poručio je Simić.
Poseban dan u školi
– Današnji dan će biti obeležen kroz nastavni sadržaj tako što će nastavnice raditi teme i sadržaje posvećene Prvom svetskom ratu i danu potpisivanja primirja. Za to su one pripremile brojne materijale i prezentacije kako bi sa učenicima obeležile na taj način, nažalost onlajn a ne uživo, zbog postojećih mera. Planiramo, kada se situacija zdravstveno stabilizuje, da u okviru slobodnih aktivnosti dovedemo učenike na ovo spomen-obeležje i pokažemo gde leže naši junaci. Cilj je negovanje kulture sećanja na stradanje srpskog naroda u Velikom ratu – rekla je Biljana Bukinac, koordinator dopunske nastave na srpskom jeziku za Evropu.
Izostale prateće manifestacije
Podsetimo, prethodnih godina su od obeležavanja stogodišnjice, kada je cela nedelja bila puna događaja vezanih za potpisivanje primirja i završetka Velikog rata, organizovane prateće manifestacije koje su se odnosile na temu Prvog svetskog rata, stradanje našeg naroda i velike uspehe srpske vojske. Prošle godine je organizovan koncert, zatim guslarsko veče i predavanje na temu “Srpska vojska u Africi”.
Ove godine, shodno aktuelnim okolnostima, ništa slično nije moglo da se priredi, ali je važno da su delegacije pobednica Prvog svetskog rata, Rusije i Srbije, došle na ovo mesto i poklonile se slavnim precima.