Z. Mirković
Ceo svet uz Srbiju: Puna sala diplomata sa svih kontinenata i dijasporaca

Dan državnosti Srbije obeležen je i u dijaspori, a svečani prijemi tim povodom priređeni su u Beču, Bernu, Cirihu. Ambasada Srbije u Austriji organizovala je u Beču prijem koji je okupio predstavnike brojnih diplomatskih predstavništava koji se gotovo nigde ne mogu sresti na istom mestu, poput, pre svega, ruske i ukrajinske ambasade. Prijemu u Ambasadi Srbije u Bernu prisustvovalo je više od 50 ambasadora. Naravno, na svim prijemima posebno su ponosni bili predstavnici naše dijaspore.

Pozivu na prijem u Beču, između ostalih, odazvao se Dmitrij Ljubinski, ambasador Rusije u Austriji, kao i brojne njegove kolege iz evropskih i zemalja sa drugih kontinenata. Došli su i visoki diplomatski predstavnici ukrajinske i drugih ambasada, vojni izaslanici i Rudolf Štridinger, načelnik Generalštaba Vojske Austrije. Prisustvovali su i predstavnici srpske dijaspore i javnog, kulturnog i privrednog života Austrije. Među gostima na prijemu bili su i Gudrun Kugler predsednica parlamentarne grupe prijateljstva sa Srbijom, predstavnici kabineta austrijskog kancelara Karla Nehamera i više ministara iz redova Narodne partije Austrije, predstavnici Socijaldemokratske partije, Slobodarske stranke i Zelenih.

Dijaspora most saradnje

Ambasador Srbije u Austriji Nebojša Rodić poručio je da se Srbija zalaže za poštovanje međunarodnog javnog prava, teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država.

– Nasilje nad međunarodnim pravom je neprihvatljivo. To smo i sami osetili tokom bombardovanja moje otadžbine 1999. godine – rekao je Rodić i dodao da Srbija pamti i zahvalna je Austriji na stavu koji je tada zauzela, poštujući svoju vojnu neutralnost.

Ukazao je da su odnosi Srbije i Austrije na visokom nivou, stabilni i sveobuvatni, i odlikuje ih saradnja na svim poljima, intenzivan dijalog i konstantan trend unapređenja. On je podsetio da u Austriji žive i rade, školuju se brojni građani Srbije koji su most preko koga se odvija stalna saradnja, širi kultura i razmenjuju iskustva.

– Oni su značajan stub uspeha i razvoja i austrijske i srpske države i naroda – podvukao je ambasador.

Istakao je i podatak da je razmena roba i usluga između dve zemlje prošle godine iznosila više od 2,5 milijardi evra, a da su austrijski privrednici za 12 godina uložilu više od tri milijarde evra u Srbiji.

Očekujemo da ulaganje bude još intenzivnije, dodao je Rodić.

Da vlada mir

Podsetio je da Srbija slavi Dan državnosti, Sretenje, u spomen na početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804.godine i čin proglašenja Sretenjskog ustava Kneževine Srbije 1835. godine.

– Ovo je najvažniji datum u političkom, kulturnom i istorijskom kalendaru Srbije – kazao je Rodić i dodao da je zahvaljujući bečkom đaku Dimitriju Davidoviću, jednom od pisaca Ustava iz 1835, pod uticajem ideja Francuske revolucije, već tada vlast u Srbiji bila podeljena na zakonodavnu, izvršnu i sudsku.

Na kraju obraćanja zvanicama je poručio:

– Nazdravimo jakoj, spokojnoj i snažnoj Srbiji. Neka mir vlada Evorpom i svetom. Živela Srbija!

Pomogli smo i Austriji

On je kazao da se Dan državnosti Srbije u Beču obeležava nakon dve godine pauze, izazvane pandemijom kovida 19, tokom koje se Srbija pokazala kao uzor mnogim zemljama u funkcionisanju zdravstvenog sistema. Srbija je pomogla ne samo susedima, nego i svima iz Austrije koji su želeli da se vakcinišu u Srbiji.

“Taj test s kojim se suočio svet je pokazao da Srbija deli univerzalne vrednosti modernog sveta. Srbija je geografski deo evropskog kontinenta i istorijski pripada začecima kulturnog, civilizacijskog i bezbednog evropskog prostora”, rekao je Rodić.

Himne

Prijem u prestižnom bečkom hotelu Meriot je počeo izvođenjem himni Srbije i Austrije u interpretaciji Jelene Krstić, a u programu svečanosti učestvovali su i braća Piler.

Svečano obeležavanje Dana državnosti, u Ambasadi u Bernu, otvoreno je himnama Srbije i Švajcarske u izvođenju Danijele Bijelice, operske pevačice iz Ciriha, uz pratnju violinistkinje Tatjane Vučelić iz Bazela.

Složni i u rasejanu

Goran Bradić, ambasador Srbije u Švajcarskoj, na prijemu povodom Dana državnosti, u obraćanju dijaspori apelovao je na jedinstvo i slogu našeg naroda u inostranstvu, ukazavši da samo nepokolebljivom verom, hrabrošću i snagom argumenata možemo da se odupremo izazovima i teškoćama sa kojima smo suočeni na međunarodnom planu i u rešavanju statusa KiM.

Prijemu je prisustvovalo više od 50 ambasadora, otpravnici poslova Kine, visoki predstavnici MIP-a Švajcarske i drugih institucija, generalni direktori Međunarodne poštanske unije, Međunarodne organizacije za železnički transport.

Ambasador Bradić podsetio je na značaj Sretenjskog ustava za Srbiju i istorijat odnosa između dve države. Ukazao je da posebnu sponu dve zemlje čine brojni lekari i medicinske sestre iz Švajcarske koji su za vreme Balkanskih ratova, a posebno tokom Prvog svetskog rata lečili naše vojnike i civile, ali i izveštavali o ratnim zločinima nad srpskim stanovništvom. I danas Švajcarska podržava Srbiju i srpski narod kroz brojne projekte, ali i 200 švajcarskih vojnika koji su već 24 godine pri međunarodnoj misiji Kfora na Kosovu.

Bradić je istakao da su bilateralni odnosi dve zemlje vrlo dobri, stabilni, dinamični, intenzivni i raznoliki, kako na političkom i ekonomskom nivou, ako i u oblasti infrastrukture, nauke, tehnologije, energetike i u drugim segmentima.

Ujedinjeni uz tradiciju

Svečanost povodom Dana državnosti organizovana je i u Cirihu uz prisustvo brojnih predstavnika diplomatskog kora, članova srpskih udruženja i prijatelji naše zemlje iz različitih krajeva sveta. Generalni konzul Mihajlo Šaulić je istakao da je Sretenje duboko urezano u identitet našeg naroda, jer nas podseća na događaje koji su menjali tok istorije ne samo Srbije već i čitavog slobodnog sveta.

– Kada sam vam se pre samo godinu dana ovom svečanom prilikom obratio, rekao sam vam kako verujem da ujedinjeni možemo sve. Tada smo bili na početku zajedničkog puta, ali ste mi svejedno pružili poverenje i podršku ovoj ideji. Hvala svim pojedincima, institucijama i udruženjima koji su od tada do danas pomogli da izgradimo bolje veze, a sa njima i lepšu sadašnjost. Zajedno, čuvajući tradiciju, kulturu i identitet, postavili ste temelje za još svetliju budućnost – istakao je Šaulić.

On je Jeleni Angelovski, nastavnici srpske dopunske škole u organizaciji Ministarstva prosvete Srbije, uručio zahvalnicu za izuzetan doprinos, nesebičnu pomoć i dobru saradnju s generalnim konzulatom.

Posvećeni slobodi

Ambasador Srbije pri međunarodnim organizacijama u Beču Žarko Obradović rekao je da početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804. i sticanje nezavisnosti, kao i usvajanje najmodernijeg Ustava u to vreme, 1835. godine, ostaju na večni ponos srpskog naroda, i predstavljaju osnovu moderne srpske države koju danas slavimo.

– Ljubav i posvećenost srpskog naroda i svih građana Srbije sopstvenoj slobodi i nezavisnosti nije se promenila od 1804. do danas – poručio je Obradović.

On je istakao da je Srbija posvećena zaštiti teritorijalnog integriteta i suvereniteta, članstvu u EU, saradnji sa svim zemljama sveta, posebno tradicionalnim partnerima, kao i želji da pruži pun doprinos multilaterarizmu, uz puno poštovanje principa međunarodnog prava, kako bi se obezbedio mir i sigurnost za sve ljude.

Dodao je da je Srbija suočena sa mnogo geopolitičkih izazova, ali rešena da čuva svoju slobodu, jer je mnogo toga prošla da bi tu slobodu osvojila.

– Srbija je uvek bila, i sada je, potpuno posvećena napretku čovečanstva – rekao je Obradović.