Tri svetska stručnjaka za virus ebole zatražila su od Svetske zdravstvene organizacije dozvolu da eksperimentalni lek protiv te bolesti daju inficiranima u
zemljama zapadne Afrike gde vlada epidemija te bolesti.
Sve više obolelih |
Naučnici su naveli da je američkom lekaru koji je oboleo od ebole u Liberiji, dat eksperimentalni lek pre no što se ovih dana vratio u SAD.
Specijalisti, među koji je Peter Piot koji je 1976. godine otkrio smrtnosni virus, zatražili su da se taj lek da obolelima u Africi. Piot, Dejvid Hejman i Džeremi Farar naveli su da postoji nekoliko antivirusnih lekova, monoklonalnih antitela i vakcina koje su još u eksperimentalnoj fazi, ali bi ipak mogle da se upotrebe protiv virusa ebole.
Stručnjaci su ukazali da je SZO "jedino međunarodno telo koje može da odobri upotrebu eksperimentalne terapije u svetu", a sada, u slučaju ebole, "strašne okolnosti nameću energičniju reakciju međunarodne zajednice".
Lažna uzbuna Na Infektivnu kliniku u Beogradu je primljen prvi pacijent pod sumnjom da ima simptome ebole, ali se posle dugotrajnih analiza pokazalo da pacijent nema ovu smrtonosnu zaraznu bolest, već da boluje od upale pluća |
.