Šestorica Albanaca osuđenih na doživotne kazne zatvora zbog masakra na Smiljkovskom jezeru blizu Skoplja, gde su na monstruozan način iz automatskih pušaka i pištolja 2012. godine pobili petoricu makedonskih ribolovaca, tačka na "Slučaj Monstrum" još nije stavljena. Advokati osuđenih Albanaca još nisu dobili pismena obrazloženja za izrečene kazne, a u slučaj već zatvoren sudskim presudama umešao se i koalicioni partner u Vladi, lider Demokratske unije za integraciju Ali Ahmeti.
Uz odobrenje premijera Nikole Gruevskog, Ahmeti je od FBI zatražio da nadgleda ceo sudski postupak u "Slučaju Monstrum".
Dvojica koalicionih partnera na vlasti su se saglasili da je to potrebno kako bi svi imali poverenja u proces.
– Iako je ovo pitanje iz oblasti sudstva i prava, ono direktno zadire u međuetničke odnose. Za nas je to jako važno. Smatramo da bi međunarodni nadzor povećao kredibilitet procesa, koji je u suštini osetljiv i vrlo složen. U tom smislu tražimo da proces nadgleda FBI – izjavio je Ahmeti, dodajući da se i premijer Gruevski složio da sudski proces bude transparentniji.
Mišljenja eksperata po ovom pitanju su podeljena. Profesor Fakulteta pravnih nauka, dr. Stefan Budžakovski kaže da vlast može da zatraži da i strani obaveštajci nadgledaju, pa i učestvuju u prikupljanju dokaza u slučajevima koji se tretiraju kao teroristički akt, kao što je to bio "Slučaj Monstrum". Za razliku od njega, profesor dr. Gordan Kalajdžijev smatra da FBI nema osnovu da se u ovoj fazi uključi u nadgledanje slučaja, već da postoje druge međunarodne organizacije koje mogu da nadgledanju sudski postupak.
Ptotesti do Tirane |