Otkako se, nakon 10 godina pauze, ponovo zahuktalo Udruženje Humanitas iz Anemasa, gradića sa granice Francuska-Švajcarska, čelnici naše dijaspore Milovan Jovanović, Spasoje Krivokapić, Maksim Bukvić i njihove "desne ruke" rade poput mašina.
– Poplava koja je zadesila Srbiju je toliko velikih razmera da će i na duge staze biti potrebna pomoć. Kao neumorni borac, na poziv se širom sveta odazvala srpska dijaspora, pomažemo svi, pomažu i naši prijatelji i poznanici. I Humanitas je uputio apel, odziv je odličan, u prikupljanje pomoći priključili su se Srbi iz Liona, okolnih mesta, sve do Antiba. Kako je sedište Humanitasa u regionu Gornje Savoje, tu je pomoć stizala i iz susedne Švajcarske – nabraja osnivač Humanitasa Spasoje Krivokapić.
Kritika matice
Poruka |
Ukupno je nanizanih 80 kubnih metara u vrednosti 95.000 evra.
– Velike su količine dugotrajne hrane i lekova čiji je rok trajanja duži od godinu dana, mnogo je bolničkog i higijenskog materijala, odnosno, 15 bolničkih kreveta, 34 dušeka, šest kartona ćebadi, 14 invalidskih kolica, 10 stolica za mokrenje, 18 kartona pelena, sedam kartona medicinskih rukavica, 31 karton mleka u prahu i još mnogo šta ili 170 raznih paketa – sa pedantno ispisane liste čita Milovan Jovanović.
Pomoć su donosili Marokanci, Alžirci, Turci, Francuzi… i po ko zna koji put se potvrdilo da se u nesreći brišu sve nacionalne, verske i druge razlike, i da je u nesreći čovek čoveku – čovek.
Način dopreme pomoći sa ovog južnofrancuskog podneblja je odrađen na nešto drukčiji način:
– U besprekornoj saradnji i za svaku pohvalu naše dve organizacije i njihovi zvaničnici dogovorile su se da uzmu šleper iz Srbije i podele troškove kako bi sve teklo jeftinije. Na taj način ušteđen je novac koji će se upotrebiti u druge svrhe – ispraćajući šleper prema Beogradu i Crvenom krstu Srbije – objašnjava predsednik Humanitasa Spasoje Krivokapić,
U završnici raporta čelnici dijasporske Skupštine juga Francuske apeluju na narod dobre volje:
– Nastavite humanu misiju prikupljanja pomoći, a mi ćemo je proslediti tamo gde je najhitnije. Takođe apelujemo na državne službe u Srbiji da se urazume oko procedure primanja pomoći i olakšaju put humanitarcima čija je misija veoma zahtevna. U protivnom, izgubiće se poverenje i ljudi će prestati da pomažu.